КОРТИКОСТЕРОИДИ, КОМБИНИРАНИ С АНТИСЕПТИЦИ (CORTICOSTEROIDS, COMBINATIONS WITH ANTISEPTICS) | ATC D07B
CORTICOSTEROIDS, COMBINATIONS WITH ANTISEPTICS | D07B
Кортикостероидите (кортокоидите) са голяма група хормони (над 40 кристални вещества, в основата на молекулата на които стои циклопентаперхидрофенантренов пръстен), съединения със стероидна структура, образувани от кората на надбъбречните жлези. Носят своето наименование от латинската дума cortex, което в превод означава кора. Тяхната секреция се контролира от адренокортикотропния хормон, секретиран от хипофизата, който се освобождава под действието на произвеждания от хипоталамуса кортикотропен хормон. Тази контролна връзка има обратно действие.
Според своята биологична функция кортикостероидите се разделят на три основни групи:
Минералкортикоиди - осигуряват електролитната обмяна.
Глюкокортикоиди - влияят на обменни процеси (предимно на въглехидратната обмяна) и осигуряват защита на организма от стресови ситуации.
Полови кортикоиди - оказват влияние върху процесите, свързани с дейността на половите хормони.
Антисептикът е средство за унищожаване на микроорганизмите извън човешкото тяло и вътре в него с помощта на химични средства. Химичните вещества, които имат способността да унищожават микроорганизмите се наричат антисептици. Една група антисептици имат бактерицидно действие – умъртвяват бактериалните клетки веднага при влизане в контакт с тях. Друга група действат бактериостатично – разстройват жизнените процеси и размножителните функции на бактериалните клетки, с което прекъсват по-нататъшното им развитие и размножаване.
Коментари към КОРТИКОСТЕРОИДИ, КОМБИНИРАНИ С АНТИСЕПТИЦИ (CORTICOSTEROIDS, COMBINATIONS WITH ANTISEPTICS) | ATC D07B