ефедрин (ephedrine) | ATC C01CA26
ephedrine | C01CA26
Ефедринът е алфа и бета-адренергичен агонист. Описан е за първи път в западната литература през 1888 година, като естествено срещащ се компонент на растението ефедра, заедно с псевдоефедрин. Ефедринът е агонист на адренергични рецептори, използван за неговите вазоконстриктивни, положителни хронотропни (увеличава сърдечната честота) и положителни инотропни (увеличава сърдечните контракции) ефекти.
Показания
Ефедрин е показан за лечение на алергични заболявания, като бронхиална астма. Лекарството отдавна се използва като пресорен агент, особено по време на спинална анестезия, когато често се появява хипотония. При синдром на Стоукс-Адамс с пълен сърдечен блок ефедринът има стойност, подобна на тази на епинефрина. Показан е като стимулант на централната нервна система при нарколепсия и депресивни състояния. Използва се и при миастения гравис.
Противопоказания
Ефедрин не трябва да се използва заедно с някои антидепресанти, а именно инхибитори на обратното захващане на норепинефрин-допамин (NDRI), тъй като това увеличава риска от симптоми, дължащи се на прекомерни серумни нива на норепинефрин.
Бупропион е пример за антидепресант с подобна на амфетамин структура, подобна на ефедрин. Действието му прилича повече на амфетамин, отколкото на флуоксетин, тъй като основният му начин на терапевтично действие включва норепинефрин и в по-малка степен допамин, но също така освобождава малко серотонин от пресинаптичните цепнатини. Не трябва да се използва с ефедрин, тъй като може да увеличи вероятността от странични ефекти.
Ефедрин трябва да се използва с повишено внимание при пациенти с нарушена бъбречна и надбъбречна функция, хипоксия, хиперкапния, ацидоза, хипертония, хипертиреоидизъм, хипертрофия на простатата, захарен диабет, сърдечно-съдови заболявания, по време на раждане, ако кръвното налягане на майката е над 130/80 mmHg, и по време на кърмене.
Противопоказанията за употребата на ефедрин включват:
- закритоъгълна глаукома
- феохромоцитом
- асиметрична септална хипертрофия (идиопатична хипертрофична субаортна стеноза)
- съпътстваща или скорошна (предишни 14 дни) терапия с моноаминооксидазен инхибитор (МАО-инхибитор)
- тахиаритмии или камерно мъждене
- свръхчувствителност към ефедрин или други стимуланти.
Ефедрин не трябва да се използва по всяко време по време на бременност, освен ако не е изрично указано от квалифициран лекар и само когато други опции не са налични.
Предупреждения и предпазни мерки
Трябва да се внимава при прилагане на ефедрин на пациенти със сърдечни заболявания, ангина пекторис, диабет, хипертиреоидизъм, хипертрофия на простатата или хипертония и на пациенти, получаващи дигиталис. Продължителната употреба може да доведе до синдром, наподобяващ състояние на тревожност. Може да се развие толерантност към ефедрин, но временното спиране на лекарството възстановява първоначалната му ефективност.
Бременност и кърмене
Не са провеждани проучвания за репродукция при животни с инжектиране на ефедрин. Също така, не е известно дали лекарството може да причини увреждане на плода, когато се прилага на бременна жена, или може да повлияе на репродуктивния капацитет.
Не е известно какъв ефект може да има ефедрин върху новороденото или върху по-късния растеж и развитие на детето, когато лекарството се прилага на майката точно преди или по време на раждането.
Ефедринът се екскретира в кърмата. Употребата от кърмещи майки не се препоръчва поради по-високия от обичайния риск за кърмачета.
Нежелани лекарствени реакции
Ефедринът е потенциално опасно природно съединение. Към 2004 година Администрацията по храните и лекарствата на САЩ е получила над 18 000 доклада за неблагоприятни ефекти при хора, които го използват.
Нежеланите лекарствени реакции са по-чести при системно приложение (например инжектиране или перорално приложение) в сравнение с локално приложение. Нежеланите лекарствени реакции, свързани с терапията с ефедрин, включват:
- Сърдечно-съдови: тахикардия, сърдечни аритмии, ангина пекторис, вазоконстрикция с хипертония
- Дерматологични: зачервяване, изпотяване, акне вулгарис
- Стомашно-чревни: гадене
- Пикочо-половата система: намалено уриниране поради вазоконстрикция на бъбречните артерии, затрудненото уриниране не е необичайно, тъй като алфа-агонистите като ефедрин свиват вътрешния уретрален сфинктер, имитирайки ефектите на стимулация на симпатиковата нервна система.
- Нервна система: безпокойство, объркване, безсъние, лека еуфория, мания/халюцинации (редки, освен при съществуващи психични състояния), заблуди, параноя, враждебност, паника, възбуда.
- Респираторни: диспнея, белодробен оток
- Други: виене на свят, главоболие, тремор, хипергликемични реакции, сухота в устата.
Невротоксичността на ефедрин се оспорва.
Симптоми на предозиране
Основната проява на предозиране с ефедрин са конвулсии. При остро отравяне могат да се появят следните признаци и симптоми: гадене, повръщане, студени тръпки, цианоза, раздразнителност, нервност, треска, суицидно поведение, тахикардия, разширени зеници, замъглено зрение, опистотоноз, спазми, конвулсии, белодробен оток, дишане и дишане дихателна недостатъчност. Първоначално пациентът може да има хипертония, последвана от хипотония, придружена от анурия.
Лекарствени взаимодействия
Едновременната употреба на ефедрин с общи анестетици, особено циклопропан или халогенирани въглеводороди или дигиталисови гликозиди, може да причини сърдечни аритмии, тъй като тези лекарства могат да предизвикат чувствителност на миокарда към ефектите на ефедрин.
Терапевтичните дози ефедрин могат да инхибират хипотензивния ефект на гуанетидин, бетанидин и дебризохин чрез изместване на адренергичните блокери от мястото на тяхното действие в симпатиковите неврони. Ефектът при човека се разглежда като относителна или пълна блокада на антихипертензивното лекарство чрез внезапно повишаване на кръвното налягане.
Инхибиторите на моноаминоксидазата могат да засилят пресорния ефект на ефедрин, което вероятно води до хипертонична криза. Той не трябва да се прилага по време или в рамките на 14 дни след прилагането на МАО инхибитори.
Фармакологични характеристики
Ефедринът е мощен симпатикомиметик, който стимулира както алфа-, така и бета-рецепторите и има клинични приложения, свързани с двете действия. Неговите периферни действия, които отчасти се дължат на освобождаването на норепинефрин, симулират реакции, които се получават при стимулиране на адренергичните нерви. Те включват повишаване на кръвното налягане, стимулиране на сърдечния мускул, свиване на артериолите, отпускане на гладката мускулатура на бронхите и стомашно-чревния тракт и разширяване на зениците. В пикочния мехур отпускането на мускула на детрузора не е забележимо, но тонусът на тригона и везикулния сфинктер е повишен.
Ефедринът също има мощен ефект върху ЦНС. Той стимулира мозъчната кора и подкоровите центрове, което обяснява употребата му при нарколепсия.
Сърдечносъдовите реакции, докладвани при хора, включват умерена тахикардия, непроменен или увеличен ударен обем, повишен сърдечен дебит, променливи промени в периферното съпротивление и обикновено повишаване на кръвното налягане. Действието на ефедрина е по-забележимо върху сърцето, отколкото върху кръвоносните съдове. Ефедринът увеличава притока на кръв към коронариите, мозъка и мускулите.
При пациенти с миастения гравис, прилагането на инжекция с ефедрин води до реално, но умерено увеличение на двигателната мощност. Точният механизъм, чрез който ефедрина влияе върху контракциите на скелетните мускули, е неизвестен.
Ефедринът се елиминира главно с урината. Приблизително 60% се елиминира като неметаболизирано изходно съединение, 13% като конюгати на бензоена киселина и 1% като 1,2-дихидроксипропилбензен.
Дозировка
Обичайната парентерална доза е 25 до 50 милиграма, приложена подкожно или интрамускулно. Интравенозно, 5 до 25 милиграма могат да се прилагат бавно, като се повтаря след 5 до 10 минути, ако е необходимо.
При деца обичайната подкожна или интрамускулна доза е 0,5 милиграма/килограм телесно тегло или 16,7 милиграма/квадратен метър телесна повърхност на всеки 4 до 6 часа.
Парентералните лекарствени продукти трябва да се проверяват визуално за частици и промяна в цвета преди приложение, когато разтворът и ампулата позволяват.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Продукти свързани с ефедрин
ВсичкиБиблиография
https://www.rxlist.com/ephedrine-drug.htm#medguide
https://go.drugbank.com/drugs/DB01364
https://www.drugs.com/ephedrine.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Ephedrine
Коментари към ефедрин (ephedrine) | ATC C01CA26