пектин (pectin) | ATC A07BC01
pectin | A07BC01
Пектинът е структурен кисел хетерополизахарид, съдържащ се в първичната и средната ламела и клетъчните стени на сухоземните растения. Основният му компонент е галактуронова киселина, захарна киселина, получена от галактоза. За първи път е изолиран и описан през 1825 година от Анри Браконо. Произвежда се в търговската мрежа като бял до светлокафяв прах, извлечен главно от цитрусови плодове.
Показания за употреба
Пектинът се използва в антидиарични продукти и за понижаване на нивата на липопротеините в кръвта. Пектинът също е изследван за ефектите му върху рак, диабет и гастроезофагеална рефлуксна болест/стомашна язва. Липсват обаче качествени клинични изпитвания.
Противопоказания за употреба
Противопоказания за употреба на пектин все още не са установени.
Предупреждения и предпазни мерки
Едновременното приложение на пектин с храни или добавки, съдържащи бета-каротин, може да намали кръвните нива на бета-каротин с повече от 50%.
Дългосрочната и/или прекомерната употреба на пектин като добавка може да доведе до намаляване на абсорбцията от организма на минерали като магнезий, калций, цинк, желязо, намалена смилаемост на мазнините и протеините, метеоризъм и ферментация в дебелото черво.
Нежелани лекарствени ефекти
Пектинът обикновено се понася добре при поглъщане. Може да има кръстосана чувствителност към кашу и шамфъстък.
Професионалната астма, свързана с вдишването на пектинов прах, е добре разпозната опасност. Положителните резултати от кожни тестове за пектин предполагат реакция на свръхчувствителност, медиирана от имуноглобулин Е. Доклади за случаи на алергия (анафилаксия) към пектин и кръстосано-съществува реактивност към кашу и шамфъстък.
Дози пектин от 50 до 100 милиграма/килограм при плъхове увеличават броя на лезиите на стомашната лигавица, предизвикани от етанол или аспирин, не се наблюдава увеличение при прилагане на пектин 25 милиграма/килограм. Дали тези индуцирани от пектин физикохимични промени са възпроизводими при хора тепърва ще се изучава.
Бременност и кърмене
Липсва информация относно безопасността и ефикасността при бременност и кърмене.
Лекарствени взаимодействия
Едновременното приложение на пектин с храни или добавки, съдържащи бета-каротин, може да намали нивата на бета-каротин в кръвта с повече от 50%. Има някои доказателства, че едновременното приемане на пектин при високоенергийни диети може да намали хранителните ползи от тези диети, тъй като е доказано в контролирано проучване на недохранени деца. Производството на урея също е по-ниско при деца, които приемат пектин.
При 3 пациенти с хиперхолестеролемия, едновременната употреба на пектин 15 грама и ловастатин 80 милиграма дневно води до повишаване на LDL холестерола в сравнение с приема на ловастатин самостоятелно. Когато пектинът е преустановен, LDL холестеролът намалява. Пектинът може да намали абсорбцията на ловастатин в стомашно-чревния тракт. Въз основа на фармакологични и фармакокинетични съображения може да се очаква подобно взаимодействие при едновременна употреба на пектин и други инхибитори на HMG-CoA редуктазата (например аторвастатин).
Приемането на пектин с тетрациклинови антибиотици може да намали ефективността на тетрациклините. За да избегнете това взаимодействие, приемайте пектин два часа преди или четири часа след приема на тетрациклинови антибиотици.
Пектинът е с високо съдържание на фибри. Фибрите могат да намалят количеството дигоксин (ланоксин). Вземете пектин четири часа преди или един час след дигоксин, за да предотвратите това взаимодействие.
Симптоми на предозиране
Не са докладвани сериозни токсичности при употребата на пектин.
Дозировка и начин на употреба
Пектинът се приема през устата в дози от 10 до 20 грама дневно.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Взаимодействия на пектин (pectin) | ATC A07BC01
- Умерено клинично значими взаимодействия (8)
- Виж подробно всички
Продукти свързани с пектин
ЛАКТОФЛОР ПРОБИОТИК капсули * 90
Библиография
https://en.wikipedia.org/wiki/Pectin
https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-500/pectin
https://www.rxlist.com/pectin/supplements.htm
https://www.drugs.com/npp/pectin.html
Коментари към пектин (pectin) | ATC A07BC01
Евгения Григорова
Много съкратена информация. Добре би било да я обогатите. Най-малкото е изключително важно да се отбележи, че дългосрочната и/или прекомерната употреба на пектин като добавка може да доведе до намаляване на абсорбцията от организма на минерали като магнезий, калций, цинк, желязо, намалена смилаемост на мазнините и протеините, метеоризъм и ферментация в дебелото черво.
Здравейте! Предстои обновяване и разширяване на информацията.
Много съкратена информация. Добре би било да я обогатите. Най-малкото е изключително важно да се отбележи, че дългосрочната и/или прекомерната употреба на пектин като добавка може да доведе до намаляване на абсорбцията от организма на минерали като магнезий, калций, цинк, желязо, намалена смилаемост на мазнините и протеините, метеоризъм и ферментация в дебелото черво.