Частично слети пръсти на краката
Частично слети пръсти на краката представлява състояние, при което се наблюдават кожни ципи или гъвкава кожа, които съединяват два отделни пръста, които най-често са втори и трети пръст. В началото на развитието на ембриона на човека, синдактилията е нормално явление. На около 16 гестационна седмица се произвежда ензим, който разтваря тъканта между пръстите на ръцете и краката и кожната гънка изчезва. В някои фетуси, този процес не се случва напълно.
Частично слети пръсти на ръцете има при синдром на Апет (Apert), синдром на Карпентър (Carpenter), синдром на Едуардс (Edwards), синдром на Арског-Скот (Aaskog-Scott), синдром на Корнелия де Ланге (Corneliade Lange), синдром на Милър (Miller), синдром на Тимоти (Timothi), синдром на Пфайфер (Pfeiffer), синдром на Смит-Лемли-Опиц (Smith-Lemli-Opitz),ектодрмална дисплазия синдром на Бардет-Бейдъл (Bardet-Biedl), акросефалосиндактилия ІІ и др.
Акроцефалосиндактилия ІІ е генетично заболяване, която се характеризира със заостряне в предната фонтанела, поради ранното сливане на костите на черепа, силно издадена долна устна, нос, подобен на клюн, папиледема, разположени надолу външни ъгли на очите и др.
Коментари към Частично слети пръсти на краката