Частична алопеция при отравяне
Частичната алопеция при отравяне представлява загуба на нормалното окосмяване в определени ограничени части на тялото, под действието на определено токсично вещество.
Частична алопеция при отравяне може да се наблюдава при интоксикация с ацебутололов хидрохлорид, талиеви съединения, ацикретин, бисопролол, клемастин, селенови съединения и други.
Талият е метал, който се среща много рядко в свободно състояние в природата. В миналото той е бил използван като родентицид, инсектицид, антимикробно и антипаразитно средство, но заради високата му токсичност тези му приложения вече са забранени. Днес талият се използва най-вече в електрониката, при производството на различни стъкла, в ядрената кардиография и други. За хората той е силно токсичен, както при попадане в организма през храносмилателната и дихателната системи, така и през кожата, заради своята бърза резорбция. При отравяне той нарушава калий-зависимите процеси в организма, както и намалява калиевата концентрация в кръвта, уврежда периферните нерви и инхибира редица клетъчни ензими. Симптомите на острото отравяне включват силна болка в корема, повръщане, диария, двойно виждане, спускане на клепачите, халюцинации, психоза и други. Острото отравяне често завършва със смърт, като при преживелите тази фаза се наблюдават внезапна и бързо прогресираща загуба косата и окосмяването в областта на крайниците, веждите и миглите, екзематозни лезии по кожата, стоматити, кератити, глосити, както и симптоми на тежка и болезнена периферна невропатия, атаксия, безсъние и припадъци, които могат да завършат с кома и смърт. Като антидот най-често се използва така нареченото пруско синьо. Хроничният прием на субтоксични дози действа канцерогенно.
Коментари към Частична алопеция при отравяне