Хронична млечна ацидемия
Хронична млечна ацидемия: продължително повишаване на киселинността на кръвта, съпроводено с натрупване на излишно количество лактат в нея.
Обикновено всички тъкани произвеждат лактат в определени количества, който се метаболизира в черния дроб. При определени условия (анаеробно разграждане на глюкозата), някои тъкани могат да отделят голямо количество лактат, който черния дроб не успява да метаболизира и част от него преминава в кръвта, предизвиквайки млечна ацидемия. Анаеробно разграждане на глюкозата може да се провокира от намалено количество кислород към тъканите (хипоксия) или понижено кръвоснабдяване (хипоперфузия).
Хронична млечна ацидемия може да настъпи в резултат на сепсис, цироза на черния дроб, дефицит на глюкозо-6-фосфатаза, хипотония, захарен диабет, дефицит на пируват дехидрогенза, отравяне с цианид, отравяне с етанол, диабетна кетоацидоза, неходжкинов лимфом, 3-хидроксибутирова ацидурия и други.
3-хидроксибутирова ацидурия представлява разстройство в метаболизма на аминокиселината валин, причиняващо ацидемия, лицев дисморфизъм и мозъчни увреждания. Към симптомите на заболяването може да се причислят още припадъци, хронична млечна ацидемия, изоставане в растежа и развитието, триъгълна форма на лицето, високо ниво на 3-хидроксиизобутирова киселина в урината, микроцефалия, деформация на ушите, микрогнатия, наклонено чело и други.
Коментари към Хронична млечна ацидемия