Херпес на устата
Херпес на устата: вирусна инфекция в областта на устните и устната кухина, известена още като лабиален херпес или стресница. Характеризира с поява на болезнени мехурчета, които сърбят, пукат се и се покриват с тъмно кафява коричка.
Обикновено се проявяват в по горната устна, в ъгъла на устата, между горната устна и носа, навътре в носа, но може да се разпространи и към езика, лигавицата на бузите и венците, а понякога по лицето, брадичката и шията.
Херпесът се предава чрез директен контакт между заразната зона и нарушена кожа или увредена лигавица (на устата или гениталиите). Той може да се предава и при липса на явно изразени симптоми.
Инфекцията засяга и новородени, когато близки и роднини носители на херпес вируса, започнат да целуват бебето. При започване на полов живот, 90 на 100 от хората се заразяват с херпес вирус и го носят до живот (известно е, че причинителя на гениталния херпес - херпес симплекс тип 2, може да доведе до появата на херпеса на устата в 20% от случаите и обратно). Хората, които са податливи на херпес вирусна инфекция са тези, с по-слаб имунитет.
Тъй като вирусът е силно заразен, повечето хора са заразени с най-малко 1 подтип херпес преди зряла възраст.
Симптоми
Болка, парене, изтръпване или сърбеж се появяват на мястото на инфекцията преди появата на раничките. Тогава се появяват струпвания от мехури. Тези мехури се разрушават бързо се появяват малки, плитки, сиви язви на червена основа. Няколко дни по-късно се оформя коричка.
Продължителност на заболяването е 2-3 седмици. Може да се появи треска, умора, мускулни болки и раздразнителност.
Инкубационен период за орален херпес - времето между контакта с вируса и появата на симптомите е 2-12 дни. При повечето хора са средно около 4 дни.
Херпесът на устата се причинява от:
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с херпес симплекс тип 1 (herpes simplex).
Херпес симплекс вирус (HSV) е ДНК вирус, който причинява рани в и около устата.
След като човек се зарази с него, той има уникална способност да преминава през три етапа.
Етап 1 - Първична инфекция: Вирусът навлиза в кожата или лигавицата, обикновено през малки увредени участъци и след това се размножава. По време на този етап могат да се развият рани по устните, мехури и други симптоми, като треска.
- Вирусът може да не развие симптоматика и хората може да не знаят, че имат инфекция. Това се нарича асимптоматична инфекция.
- Асимптоматичната инфекция се среща два пъти по-често от заболяването със симптоми.
Етап 2 - Латентност: От мястото на заразяване вирусът се придвижва до маса от нервните ганглии, където се размножава. Там се размножава отново, обикновено без никакви симптоми, и става неактивен, докато се реактивира от определени състояния на тялото.
Етап 3 – Рецидиви: Когато хората се сблъскват с определени стресови ситуации (емоционални или физически), вирусът може да се активира отново и да предизвика поява на нови рани и симптоми. Следните фактори могат да допринесат или да предизвикат рецидив: стрес, болест, ултравиолетова светлина (UV лъчи, включително слънчева светлина), треска, умора, хормонални промени (например менструация), спад в имунната система.
Най-малко една четвърт от хората с орален херпес имат рецидиви. Признаците отново варират от човек на човек.
Признаците и симптомите при рецидив имат тенденция да продължават средно около 8-10 дни. Ако при първичната инфекция симптомите са били леки, последващите рецидиви също са леки. Честотата на рецидивите варира от човек на човек и с течение на времето намалява.
Продроми
Много хора ще изпитат предупредителен симптом, преди да развият огнище на заболяването – продроми (сърбеж, изтръпване или болезнено усещане в областта, където ще се развият повтарящи се лезии). Продромът често предхожда лезиите с един или два дни. През това време най-добре е да приемем, че вирусът е активен (и следователно може да се разпространява чрез близък контакт).
Предаването на HSV-1 се осъществява чрез пряко излагане на слюнка или капчици, образувани в дишането на инфектирани хора. В допълнение, контактът на кожа с лезии на вече инфектиран може да разпространи болестта. Въпреки че за предаването на вируса обикновено е необходим близък личен контакт, възможно е да се предаде, когато хората споделят четки за зъби, чаши за пиене или прибори за хранене.
Предпазни мерки
Избягвайте контакт със слюнка, кожа или лигавици, които са с нарушена цялост или имат разранени участъци.
Кога да потърсите медицинска помощ?
Тъй като херпесите са болезнени може да имате затруднения с храненето и пиенето. За да се предотврати дехидратацията е необходимо да се консултирате с лекар.
Ако настъпят някой от следните признаци, които предполагат дехидратация, трябва задължително да потърсите медицинска помощ:
- намаляване на уринирането (по-малко мокри пелени при кърмачета);
- сънливост;
- раздразнителност;
- сухота в устата.
Направете консултация лекар, ако не сте сигурни за причината за появата на ранички по устните.
Потърсете медицинска помощ ако признаците се развият при дете на възраст под 6 седмици. Тежката инфекция или усложненията на заболяването се срещат по-често при кърмачета. Например, освен че засягат устата, вирусът може да достигне мозъка и да причини увреждане.
Хората, чиято имунна система е отслабена, също трябва да потърсят лекарска помощ, поради риск от усложнения на заболяването.
Бременните жени трябва да се консултират незабавно, особено ако са раждането наближава.
Заболявания при симптом Херпес на устата
Библиография
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/oral-herpes
http://www.ashasexualhealth.org/stdsstis/herpes/oral-herpes/
https://www.healthline.com/health/herpes-simplex
https://www.emedicinehealth.com/oral_herpes/article_em.htm
Коментари към Херпес на устата