Фалшиви позиви за дефекация
› По-чести причини за възникване
› Симптоми
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Фалшиви позиви за дефекация представлява състояние, което се характеризира с напъни за дефекация, без реално отделяне на изпражнения. Състоянието често е придружено от дискомфорт, болка и чувство за непълно изхождане. Фалшивите и болезнени позиви за дефекация се означават още с медицинския термин “ректални тенезми”. Те възникват най-често поради проблеми, свързани със стомашно-чревния тракт, но могат да бъдат причинени и от някои психологически фактори, както и състояния, засягащи други системи в организма.
Фалшиви позиви за дефекация може да се наблюдават при:
- Болести на храносмилателната система - ентероколит, проктит, улцерозен колит, болест на Крон (Crohn's disease), синдром на раздразненото черво, дивертикулна болест, цьолиакия, исхемичен колит, аноректален абсцес, анална фисура, полипи на ректума.
- Болести на органите на кръвообращението - хемороиди.
- Болести на нервната система - множествена склероза, периферна невропатия.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - стрес, безпокойство, тревожност.
- Инфекциозни и паразитни болести - дизентерия, шигелоза, амебиаза, хламидийна инфекция.
- Болести на пикочо-половата система - тазово-възпалителна болест, дисфункция на тазовото дъно.
- Новообразувания - колоректален карцином, доброкачествени или злокачествени тумори на ректума или ануса.
По-чести причини за възникване
Психологически фактори
Някои психологическите фактори като ежедневен стрес и безпокойство, могат да имат негативни ефекти не само върху психичното, но и върху соматичното (телесно) здраве. Тревожността и хроничният стрес се свързват с повишена активност на чревната перисталтика, което в някои случаи може да предизвика фалшиви позиви за дефекация. Освен това, при продължителен стрес се освобождават хормони като адреналин и кортизол, които допълнително могат да предизвикват усещане за дискомфорт или да влошат вече съществуващи гастро-интестинални заболявания.
Хемороиди
Наличието на хемороиди е често срещано състояние, което се характеризира с разширяване и възпаление на вените, разположени в аналната област и дисталната част на ректума. Причините за появата на хемороиди са разнообразни, но в основата си се дължат на нарушено и затруднено оттичане на кръвта във венозните съдове на ректалната област. Основният механизъм е свързан с повишено налягане в тези съдове, което възпрепятства нормалното венозно връщане на кръвта и води до застой. Освен че предизвикват силно чувство за дискомфорт, наличието на хемороиди може да доведе до симптоми като кървене, болка и болезнени напъни за дефекация, без реално отделяне на изпражнения.
» Повече информация по темата: Хемороиди
Възпалителни чревни заболявания
Възпалителните чревни заболявания (Inflammatory bowel disease - IBS) представят група от хронични заболявания, които протичат с фази на обостряне и ремисия. Основните представители са болестта на Крон и улцерозният колит. И при двете заболявания се наблюдават възпалителни промени в чревната стена, но докато улцерозният колит засяга само областта на дебелото черво, болестта на Крон може да обхване всяка една област от стомашно-чревния тракт. Фалшиви позиви за дефекация могат да се наблюдават и при двете състояния като в повечето случаи те са придружени и от други симптоми като диарични изхождания, наличие н кръв в изпржаннеията, коремна болка, подуване и други.
Колоректални полипи
Колоректалните полипи представляват доброкачествени образувания, които произхождат от лигавицата на дебелото черво или ректума. В много от случаите, полипите не предизвикват оплаквания и се откриват случайно по повод на друго изследване. Въпреки че полипите са доброкачествени, те носят значителен преканцерозен риск, което означава, че с времето могат да малигнизират и да прераснат в злокачествени образувания. С нарастването си те могат да предизвикат механично дразнене на чревната лигавица и частично запушване на чревния лумен. Това често води до симптоми като запек, кървене и постоянни позиви за дефекация, придружени с усещане за непълно изпразване на червата.
Симптоми
Фалшивите позиви за дефекация най-често се свързват с оплаквания от дискомфорт, напрежение в коремната област и чести напъни за изхождане, без отделяне на изпражнения. Това състояние създава значително неудобство и може да влоши качеството на живот на засегнатите. В зависимост от основната причина за възникването на фалшиви позиви за дефекация, могат да се проявят следните симптоми:
- Болка в коремната област
- Спазми в коремната област
- Подуване в коремната област
- Чувство за непълно изхождане
- Промяна в цвета на изпражненията
Кога да потърсите лекар?
В случай че фалшивите позиви за дефекация продължават повече от няколко дни и причиняват значителен дискомфорт е препоръчително да се консултирате с лекар. Потърсете медицинска помощ и в случай че забележите някои от следните оплаквания:
- Силни коремни спазми и болки
- Кръв или слуз в изпражненията
- Редуване на запек с диария
- Липса на дефекация повече от 3 дни
- Повишаване на температурата
- Гадене и/или повръщане
- Рязка загуба на тегло
Диагноза
Фалшивите позиви за дефекация можа да са признак на различни състояния и затова е препоръчително да се консултирате с лекар, за да се уточни подлежащата причина. Поставянето на диагноза обикновено включва следния диагностичен процес
- Анамнеза - основната цел е лекарят да установи основната клинична симптоматика и наличието на придружаващи заболявания. Важно е да уточните кога са започнали фалшивите позиви за дефекация, каква е продължителността им и дали са съпроводени от други оплаквания.
- Физикален преглед - прегледът обикновено включва аускултация (преслушване) на коремната област, за да се анализира чревната активността и честотата на перисталтичните вълни. Друг метод, който присъства в клиничния преглед е палпацията на корема, която установява наличието на болезненост, присъствие на патологични формации, увеличение на някои органи и др. Друг възможен метод за диагностика включва ректално туше, чрез което се прави изследване на ректалната област за наличие на хемороиди, анални фисури, туморни формации и др.
- Лабораторни и образни изследвания - по преценка на лекаря могат да бъдат проследени различни лабораторни показатели от пълна кръвна картина, урина, желязо, маркери за възпаление, витамини и др. Образните изследвания имат висока диагностична стойност и са много важни за отдиференциране на различните състояния, които могат да доведат до възникване на фалшиви позиви за дефекация. Най-често се извършват ултразвукови изследвания на корем, компютърна томография или магнитен резонанс.
- Ендоскопски изследвания - те представляват инвазивни процедури, които позволяват да се визуализира структурата на кухите коремни органи, както и да се вземе биопсия при необходимост. При тенезми (фалшиви позиви за дефекация) колоноскопията е предпочитаното ендоскопско изследване. Тя позволява преглед на вътрешността на цялото дебело черво, което е ключово за откриване на потенциални причини за симптомите, като възпалителни процеси, полипи, язви, тумори или други патологични състояния.
Лечение
Медикаментозна терапия
Изборът на лекарствени средства зависи от основната причина, довела до възникване на фалшиви позиви за дефекация. След като бъде поставена точна диагноза от лекар, лечението може да включва следните класове лекарства:
- Спазмолитици - използват се за отпускане на гладката мускулатура и намаляване на напрежението и дискомфортът.
- Кортикостероиди - могат да се използват при автоимунни възпалителни заболявания като улцерозен колит и болест на Крон с цел намаляване на възпалението и потискане на имунната система.
- Лаксативи - представляват разхлабителни средства, които се използват за стимулиране на перисталтиката и улесняване на дефекацията при състояния на запек
- Антидиарийни - лекарства, които водят до увеличаване на абсорбцията на вода в дебелото черво и по този начин намаляват честотата и обема на изпражненията.
- Антибиотици - назначават се при установена чревна инфекция, предизвикана от бактерии. Препоръчва се назначаване на антибиотично лечение след направена антибиограма.
- Пробиотици - съпътстват антибиотичната терапия и целят възстановяване на чревната флора.
Хирургическо лечение
В редки случаи, когато тенезмите са причинени от сериозни състояния като тумори на дебелото черво или напреднал улцерозен колит, може да се наложи хирургична намеса. Операцията може да включва премахване на туморни образувания или увредени части на червата, с цел облекчаване на симптомите и предотвратяване на усложнения.
Изображения: freepik.com
Продукти свързани със СИМПТОМА
ИЗИЛАКС ЗА ВЪЗРАСТНИ супозитории 2500 мг * 18
ЕВА/КЮ ефервесцентни супозитории * 6
КАЛИВИТА ИЗИ ТАЙМ таблетки * 60
АПИМЕД ХЕМОПРО маз 20 г
ИЗИЛАКС ЗА ДЕЦА супозитории 1500 мг * 18
Библиография
https://www.healthline.com/health/tenesmus
https://my.clevelandclinic.org/health/symptoms/24107-tenesmus
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22089-obstructed-defecation
https://www.verywellhealth.com/what-is-tenesmus-1945069
СИМПТОМА е свързан към
- Дефекация
- Откриха защо кафето действа като лаксатив
- Полипи, обезводняване и дори рак - за какво алармират фекалиите?
- Срещу запек може да използвате листа, плодове или цвят от бъз
- ХИГИЕНЕН РЕЖИМ НА БРЕМЕННАТА - ФИЗИЧЕСКО НАТОВАРВАНЕ, ПРОФЕСИЯ, ОБЛЕКЛО НА БРЕМЕННАТА, ДЕФЕКАЦИЯ И МИКЦИЯ
- Въртете таза си сутрин преди ставане, за да помогнете на дебелото черво
Коментари към Фалшиви позиви за дефекация