Умора на гласа
Умора на гласа представлява патологично състояние на гърлото и гласните връзки, при което се установява загуба на способността за комуникация чрез гласа. Състоянието може да се изразява в дрезгавост на гласа, говорене с издишане до пълна загуба на гласа.
Умора на гласа обикновено се установява при: прекомерна употреба на гласа (при хора с професии, които включват постоянното му използване - учители, певци), злоупотреба с гласа (продължително викане, силен плач, говорене в много студено време), възпалителни заболявания на дихателния апарат, ларингит, певчески възли, амиотрофична латерална склероза, хиперфункционално разстройство на гласа, психологични състояния, тревожно разстройство, спастична дисфония, полипи или други неопластични образувания в областта на гърлото и гласните връзки, увреждане на нервите и мускулите около гласовата кутия, синдром умора на гласа.
Синдром умора на гласа (Voice fatigue syndrome): Изразява се в слабост на гласа и неспособност за говор. Обикновено се предизвиква от прекомерна употреба или злоупотреба с гласа. Наблюдават се: умора на гласа, слабост.
Коментари към Умора на гласа