Тъмно оцветяване на лигавиците
Тъмно оцветяване на лигавиците представлява промяна в цвета им, различен от нормалния.
Лигавиците (мукозите) се намират по вътрешната страна на ноздрите, устните на устата, клепачите, ушите, гениталната област (главичката на клитора и пениса, препуциума, уретрата), белите дробове и ануса. Те участват в процесите на усвояване на хранителните вещества и производството на слуз. Двете основни функции на слузта са, че тя помага за придвижването на хранителните частици през храносмилателния тракт и защитава стомашната лигавица от действието на ензимите.
Тъмно оцветяване на лигавиците може да настъпи при различни състояния и заболявания, като например при отравяния с тежки метали (олово), саркома на Капоши (Kaposi’s sarcoma), меланомa, порфирия, болест на Адисон (Addison’s diseas), екзогенна пигментация (меланин, хемоглобин, хемосидерин, каротин), синдром на чревна полипоза (Peutz-Jeghers syndrome), полихлорирани бифенили, лекарство-индуцирана пигментация (Drug-Induced Pigmentation), хемангиома (Hemangioma), пушачна меланоза, амалгамни частици и др.
Полихлорирани бифенили (polychlorinated biphenyl) е състояние, което възниква при деца, родени от майки изложени на полихлорирани бифенили по време на бременност. Полихлорирани бифенили са широко използвани изолационни и охлаждащи течности за трансформатори и кондензатори. Използват се като пластификатори в бои и цимент, проводници и електронни компоненти, смазочни масла, хидравлични течности и уплътнители, лепила, фиксатори, хирургически импланти и др. Те предизвикват тъмно оцветяване на кожата и лигавиците, гингивит, екзофталм, подуване на очите, преждевременно поникване на зъбите, нарушена черепна калцификация, ниско тегло при раждане.
Коментари към Тъмно оцветяване на лигавиците