Третичен сифилис
Третичен сифилис е последната фаза на сифилиса. Той настъпва при нелечение в предхождащите две фази на сифилиса, обикновено от 3 до 10 години от началото на инфекцията.
Сифилиса е хронично контагиозно заболяване, като заразяването става по три начина: полов път, кръвен и вертикален от заразена майка на бебе. Заболяването има три стадия. Първия стадий запоява с появата на твърд шанкър, който представлява безболезнена лезии на кожата и се развива в областта на гениталиите, но може да се развие върху устни, ректум, анус. Шанкъра изчезва без лечение от една до пет седмици. След това възниква генерализиран кожен обрив и това дава началото на вторичния сифилис. Обрива е локализиран по тялото и най-често по дланите и стъпалата. Допълнителни симптоми към този стадий са подуване на лимфни възли, главоболие, загуба на тегло, умора, косопад и др.
Симптомите на третичния сифилис са много. Третичен сифилис настъпва при нелечение или неподходящо лечение на сифилиса и се появява след години (средно от три до десет години) след заразяването. Кожните симптоми протичат с образуване на големи хиподермални възли (сифилистични гуми), които първоначално са покрити с кожа, а после централната им част флуктурира и се образува язва. Тези образувания се формират както по тялото така и във всички вътрешни органи. Сифилиса засяга и двиганетлия апарат, като се наблюдават артрити, склероза и атрофия на мускулите. От вътрешните органи се засяга често сърдечносъдовата система, като се срещат: следните форми: сифилитичен аортит, аневризма на аортата, стеноза на коронарните артерии, аортна инсуфиенция, сифилитичен миокардит. Невросифилиса е също характерен за третия стадий и се дели на ранен невросифилис и късен невросифилис. Проявите на ранния сифилис са главоболие, намаление на слух, неврит на зрителния нерв. При ранния невросифилис има латентен невросифилис и остър сифилистичен менингит. При късния сифилис се наблюдават: базален гумозен невросифилис, съдов невросифилис, tabies dorzalis, прогресивна парализа и др.
Коментари към Третичен сифилис