Тардивна дискинезия
Тардивна дискинезия причинява неволеви движения на езика, устните, лицето, туловището и крайниците, които настъпват като нежелани лекарствени реакции при пациенти, лекувани с антагонистични допаминергични лекарства и невролептици за продължителен период от време.
Причини за тардивна дискинезия
Тардивната дискинезия може да настъпи като нежелана лекарствена реакция след употребата на различни лекарствени средства като антихолинергици, антагонистични допаминергични лекарства, невролептици (халоперидол, пипотиазин, хлорпромазин, перазин, левомепромазин), токсини, злоупотреба с лекарствени вещества, някои лекарства против гадене и други и други. Тези лекарства обикновено се използват за лечение на шизофрения, биполярно разстройство, депресия и други психични разстройства.
Теория за механизма на възникване на тардивната дискинезия е, че дълготрайното блокиране на допаминовите рецептори може да накара мозъка да компенсира, като създава повече допаминови рецептори, които обаче са по-чувствителни.
Симптоми
В повечето случаи симптомите на тардивна дискинезия се появяват с течение на времето. Те могат да се появят по време на прием на антипсихотично лекарство, но могат да се появят и месеци или дори години след спиране на лекарството.
Необходима е консултация с лекар при изпитване на подобни симптоми, за да бъде възможно ранното диагностициране и лечение.
Основният симптом на тардивната дискинезия са неволните движения на лицето. Тези движения включват:
- гримаси
- намръщване
- свиване на устни
- изплезване на езика
- често мигане
В редки случаи това състояние може да доведе и до неволеви движения на крайниците.
Рискови фактори
Продължителният прием на невролептици се счита за най-сериозният рисков фактор за развитие на тардивна дискинезия.
Други фактори, които могат да увеличат риска за дадено лице, включват:
- диабет
- възраст
- женски пол
- деменция
- злоупотреба с алкохол и други вещества
Не всеки, изложен на тези рискови фактори, ще получи тардивна дискинезия. Въпреки това е важно човек, приемащ антипсихотични лекарства, да е запознат с риска и да потърси медицинска помощ при поява на симптоми.
Диагноза
Тардивната дискинезия може да бъде трудна за диагностициране. Симптомите може да се проявят кратко след започне приема на медикамента или месеци или години след спирането му. За поставянето на диагноза е необходим физикален преглед с цел оценка на Вашите движения. Вашият лекар може да назначи и други тестове като кръвни изследвания, компютърна томография и други.
Симптомите на следните нарушения могат да наподобяват тези при тардивкана дискинезия;
- Болест на Хънтингтън – наследствено неврологично заболяване, характеризиращо се с неволеви движения, загуба на моторен контрол, промени в походката, проблеми с паметта. Симптомите се проявят между 30 и 50 годишна възраст. За разлика от тардивната дискинезия болестта на Хънтингтън е прогрезсивно заболяване, което в период от 10 години силно отслабва пациентите.
- Церебрална парализа – характеризира се с нарушен мускулен контрол или координация поради мозъчно нараняване в ранните му етапи на развитие.
- Синдром на Tourette – неврологично двигателно разстройство, което започва в детството между 2 и 16 годишна възраст и се характеризира с неволни мускулни движения (тикове) и неконтролируеми гласови звуци. Разстройството не е дегенеративно.
Прогноза
Ако приемате антипсихотични лекарства, Вашият лекар трябва да Ви проверява редовно за симптоми на тардивна дискинезия. При ранно диагностициране е възможно всички симптоми да отшумят след спиране на лекарството или промяна в дозата му. Въпреки това, симптомите на тардивна дискинезия могат да бъдат постоянни. При някои хора те могат да се влошат с времето, дори след като спрат да приемат лекарството.
Лечение
Лечението на тардивна дискинезия може да включва намаляване на дозата на антипсихотика или преминаване към друго лекарство след консултация с лекар. Това обаче не винаги облекчава придружаващите тардивната дискинезия симптоми.
Предполага се, че екстрактът от гинко билоба може да помогне за облекчаване на симптомите.
Заглавно изображение: freepik.com
Библиография
https://www.verywellmind.com/what-is-tardive-dyskinesia-380557
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320175
https://www.healthline.com/health/tardive-dyskinesia
Коментари към Тардивна дискинезия
П. С.
Възможно ли е по време на тардивна дискинезия човек да припадне? Защото при мен така се получава и не знам дали има връзка. Бяха ми изписали много висока доза антипсихотици и антидепресанти, които спрях преди година, но понякога се появява тази тардивна дискинезия и обикновено завършва с припадък
Обикновено тардивната дискинезия не причинява припадък. Препоръчително е да се консултирате с лекар, за да се изключат други причини.
Възможно ли е по време на тардивна дискинезия човек да припадне? Защото при мен така се получава и не знам дали има връзка. Бяха ми изписали много висока доза антипсихотици и антидепресанти, които спрях преди година, но понякога се появява тази тардивна дискинезия и обикновено завършва с припадък