Сърдечни дефекти при новороденото
Сърдечни дефекти при новороденото представляват вродени малформации в структурата на сърцето и големите кръвоносни съдове, които могат да присъстват безсимптомно или да предизвикват тежки отклонения във функцията на сърцето.
Сърдечни дефекти при новороденото могат да се предизвикат от: хромозомни аномалии, кардиокарниален синдром, синдром на Колинс-Поуп (Collins-Pope syndrome), синдром на Едуардс (Edwards), синдром на Даун, синдром на Търнър (Turner), синдром на Хо-Кауфман-Макалистър (Ho-Kaufman-Mcalister), синдром на Нунан (Noonan), хондроектодермална дисплазия, синдром на Уилямс (Williams), синдром на Джерман (German syndrome), тетралогия на Фалот (Fallot), синдром на Луис-Дитц (Loeys-Dietz), действие на тератогенни вещества, като наркотични вещества, никотин, триметадион, параметадион, амбруцин, толбутамид.
Толбутамидът (Tolbutamide - Teratogenic Agent) се включва в състава на медикаменти, които се използват при лечение на диабет. Съществуват доказателства за тератогенното му действие върху бременни жени, което се изразява в предизвикване на вродени дефекти у плода. Тежестта на дефектите зависи от продължителността на прием на агента, както и от фазата на бременността. Наблюдават се следните симптоми: сърдечни дефекти при новороденото, аномалии на ръцете и стъпалата, аномалии на гастроинтестиналния тракт, аномалии на бъбреците, малформации на външното ухо, криво стъпало.
Коментари към Сърдечни дефекти при новороденото