Сърбеж по дланите
Пруритус или т.нар. сърбеж е специфичен кожен усет, предизвикващ желание за почесване, след което се успокоява, намалява или престава. Сърбежът може да се влоши от суха кожа, която се среща по-често при възрастни хора, тъй като кожата става по-суха с възрастта. Пруритусът е симптом, който може да алармира обикновено за наличието на дерматологично или инфекциозно заболяване. Сърбежът може да засегне всяка част от тялото, включително и дланите.
Сърбежът по дланите представлява неприятно усещане по вътрешната хващателна повърхност на ръцете(дланите), което предизвиква силно желание за разчесване на кожата в областта. Той може да бъде съпроводен от зачервяване, кървене и/или вторична инфекция, вследствие на многократните надрасквания в засегнатата област.
Класификация на сърбежа
Клинично сърбежът може да бъде класифициран в следните типове:
- Сърбеж, породен от кожни заболявания
- Невропатичен сърбеж
- Психогенен сърбеж
- Сърбеж с мултиплени фактори
- Сърбеж с идиопатични причини
Тази класификация улеснява диагностицирането на сърбежа, тъй като при неговото лечение от изключителна важност е и произхода му, а оттам и патогенетичния механизъм.
На какво може да се дължи сърбежът по дланите?
Сърбежът по дланите може да се дължи на:
- Болести на кожата и подкожната тъкан - атопичен дерматит(екзема), сенилен пруритус, контактен дерматит, невродермит, псориазис, ксероза(суха кожа) и др.
- Инфекциозни и паразитни болести - краста, паразитни инфекции.
- Болести на пикочо-половата система - хронична бъбречна недостатъчност.
- Новообразувания
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет.
- Болести на нервната система - увреждане на периферни нерви.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект след употреба на медикаменти.
- Бременност, раждане и послеродов период - бременност.
По-чести причини за сърбеж по дланите
Сенилен пруритус (старчески сърбеж)
Старческият сърбеж (локализиран или генерализиран) е идиопатичен сърбеж без първичен обрив при възрастни хора. В зависимост от интензивността, кожният сърбеж може да бъде лек, едва доловим, до изключително силен, непоносим, причиняващ постоянен дискомфорт. С течение на времето, кожата също търпи промени - намалява съдържанието на вода и липиди в нея, бариерните функции също отслабват, поради естественото изтъняване на епидермиса и задебеляване на роговия слой. Сенилният пруритус има някои свои характерни особености:
- Циклично протичане на обрива, т.е. епизодите могат да продължат от няколко дни до месец, след което затихват за извествен период
- Най-често пруритусът се усилва през нощта
- Липса на супурация(нагнояване) и нарушаване целостта на кожата, вследствие на чесането
Старческият пруритус най-често засяга хората над 65 годишна възраст. Третирането с хидратиращи(овлажняващи) продукти върху засегнатия участък значително подобрява състоянието.
Суха кожа
Ксерозата (от гр."xero" - сух, "osis" - болест) е медицински термин, с който се обозначава състоянието суха кожа. Причинява се вследствие липсата на вода и липиди в кожата поради стареене или поради други патологични състояния. Кожата е съставена от хидролипиден филм, съставен от вода и липиди, който я предпазва от външните въздействия на околната среда. При увредата на хидролипидния филм може да се наблюдава суха до много суха кожа. Сухата кожа е хронично състояние, дължащо се на:
- Вътрешни фактори - генетична дисфункция
- Външни фактори - околна среда, прием на медикаменти, работа, тютюнопушене, различни патологични състояния
Трябва да се прави разлика между суха и дехидратирана кожа. За разлика от сухата, при дехидратираната кожа има липса само на вода и състоянието е преходно, а чувството за опънатост се проявява само в засегнатата зона. Симптомите, които могат да се наблюдават при ксероза, са свързани със сърбеж, лющеща кожа с груба текстура, болезненост, кожни инфекции и др. Овлажняващите кремове повлияват добре сухата кожа и обикновено домашната грижа дава задоволителни резултати.
Атопичен дерматит
Атопичният дерматит представлява хронична рецидивираща дерматоза, характеризираща се с появата на обриви в различни кожни области периодично и с различна интензивност на сърбежа. Децата се засягат от заболяването сравнително по-често от възрастните. Характерно за атопичния дерматит е периодът ремисия-обостряне, а симптомите, които се наблюдават, са сърбеж, екзематозни лезии, суха кожа(ксероза) и удебеляване на кожата(лихенификация). Според своята етиология атомичната екзема се характеризира като идиопатична(неизвестна, с неясен произход). Атопичен дерматит може да се наблюдава във всяка област на тялото. Лечението и е свързано с положителното повлияване на пристъпите и тяхната честота, както сърбежа и сухотата на кожата.
Псориазис
Псориазисът, наричан още люспест лишей, е хронична рецидивираща дерматоза, описваща се с характерни обриви - рязка ограничени еритемо-папуло-сквамозни изменения(петна). Тези кожни петна са червени, люспести и сърбящи. Най-често се наблюдават в областта на окосмената част на главата, лактите, колената, но могат да бъдат във всяка част на тялото, включително и по дланите на ръцете, а оттам да предизвикат и сърбеж. За това какво представлява псориазисът може да прочетете в рубриката „Медицинска енциклопедия“ на:
»Псориазис
Захарен диабет
Захарният диабет представлява заболяване с хронифициращ ход, засягащо всички органи и системи на организма, характеризиращо се с повишено ниво на глюкозата(кръвна захар) в кръвта поради различни причини. Независимо за кой тип диабет става дума(тип 1,2), последиците от него са свързани с целия организъм, а не с отделна система(напр.сърдечно-съдова система). Кожата също претърпява негативни промени през хода на заболяването. Колебанията в нивата на кръвната захар могат да доведат до разрушаването на нейния хидролипиден слой, респ. до загуба на вода и дехидратация на кожата, която от своя страна да доведе до сърбеж. Също така, пациентите с диабет са с изявено понижени имунни защитни механизми, които са предпоставка за увеличаване риска от инфекции и забавяне на заздравителните процеси, ако цялостта на кожата е нарушена. За захарния диабет може да намерите повече информация на:
Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизмът е състояние, при което се наблюдават трайно понижени до липсващи нивата на тироидните хормони(Т3,Т4), поради нарушени функции на щитовидната жлеза, която е и основният регулатор на физиологичните процеси, осъществяващи се в тялото. При хипотиреоидизъм се наблюдават характерни кожни промени: кожата става суха, вследствие на което може да се появи сърбеж, обикновено е груба, студена, с бледожълт цвят, а по дланите на ръцете и стъпалата жълтеникавото оцветяване е по-интензивно поради нарушената кератинова обмяна в черния дроб и последващата я хиперкаротинемия. Повече за хипотиреоидизма може да прочетете на:
»Хипотиреоидизъм
Диагностика и лечение
Ако сърбежът по дланите Ви е краткотраен не е необходимо допълнително лечение, но ако продължава от дълго време и Ви създава дискомфорт е добре да посетите Вашия личен лекар, който ще ви насочи към подходящия специалист. Лечението на сърбежа е свързан с причината за неговата поява, така например при суха кожа овлажняващите кремове биха дали много добри резултати, докато при хипотиреоидизъм няма да бъдат от особено голямо значение, тъй като първопричината е на хормонално ниво. Все пак може да избягвате душовете с гореща вода, тъй като те изсушават кожата, както и използването на груби почистващи препарати и и сапуни.
Изображения: freepik.com
Библиография
www.healthline.com/health/itchy-palms
www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hands-feet-itch
www.verywellhealth.com/itchy-hands-and-feet-5216714
Коментари към Сърбеж по дланите