Спонтанно изчезване на говора
Спонтанно изчезване на говора е състояние, при което се установява внезапна, различна по продължителност загуба на говор.
Спонтанно изчезване на говора може да се дължи на травми на главата, инсулт, прогресивна супрануклеарна парализа, болест на Хънтингтън (Huntington), болест на Паркинсон (Parkinson), болест на Алцхаймер (Alzheimer), фронтотемпорална деменция, шизофрения, депресия, злоупотреба или отказ от наркотици и алкохол, хипертиреоидизъм, употреба на лекарства (допаминови антагонисти), аутизъм, синдром на Аспергер (Asperger) и др.
Фронтотемпорална деменция (Frontotemporal dementia) се характеризира с поредица симптоми, някои от които могат да бъдат: загуба на собствена самоличност, нарушено личностно поведение, намалени социални контакти, липса на психична гъвкавост, депресия, еуфорични състояния, заекване, треперене, резки промени в настроението, стереотипна реч, разсеяност, психична ригидност, гламавост, игривост, безпокойство, тревожност и др. Заболяването е предизвикано от дегенерация на мозъчните клетки във фронтотемпоралния дял на мозъка. Най-често се наблюдава при болестта на Алцхаймер, травма на главата, болест на Хънтингтън, болест на Паркинсон, напреднала възраст, мозъчна исхемия, множествена склероза, болест на Лу Гериг (Lou Gehrig), съдова деменция, мозъчни тумори, инсулт и др.
Коментари към Спонтанно изчезване на говора