Скованост на краката
Скованост на краката: неприятно усещане по кожата на долните крайници, което се описва като убождане от иглички, изгарящо усещане, "мравучкане" или пълзене по кожата. Това състояние се означава с термина парестезия. Симптомите са променливи и от отслабени усещания (изтръпване) преминават в силно изразени усещания при определени стимулации. Парестезиите обикновено се свързват с увреждане на сетивен нерв. Точната проява и клинична симптоматика зависят от разположението на конкретно засегнатия нерв.
Симптоми, свързани със скованост на краката
- изтръпване
- изгаряне
- гъделичкане
- сърбеж
- усещане за пълзене под кожата
- болка
На какво може да се дължи сковаността на краката?
- Пози на краката, предизвикващи временна парестезия (например кръстосване на краката твърде дълго, седене или коленичене за дълги периоди, носене на твърде тесни панталони, чорапи или обувки)
- Болести на нервната система - синдром на тарзалния тунел, синдром на Гилен-Баре (Guillian-Barre Syndrome), хронична възпалителна демиелинизираща полиневропатия.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини - травма на гръбначния стълб, фрактура на гръбначния стълб.
- Новообразувания - костен тумор, паранеопластичен синдром.
- Фибромиалгия
- Злоупотреба с алкохол
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - захарен диабет, микседем, акромегалия, хипотиреоидизъм, амилоидоза, порфирия, болест на Фабри (Fabry Disease), недохранване, дефицит на витамин В12, В6, В1, никотивона киселина.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - уремия.
- Болести на кръвта, кръвотворните органи и отделни нарушения, включващи имунния механизъм - саркоидоза.
- Болести на органите на кръвообращението - васкулит.
- Болести на костно-мускулната система и на съединителната тъкан - ревматоиден артрит, системен лупус еритематозус, нодозен полиартериит, синдром на Сьогрен (Sjogren's Syndrome).
- Инфекциозни и паразитни болести - проказа, дифтерия, инфекция с ХИВ, инфекция с херпес зостер.
По-чести причини за скованост на краката
Неудобни пози на краката
Ако продължително време човек в неудобна поза - с кръстосани крака или на колене, може да предизвика притискане на нервите и намален приток на кръв, с което се стига до временна парестезия. Тя се усеща като изтръпване и скованост на краката. След малко време и раздвижване неприятното усещане отшумява.
Захарен диабет
Диабетната полиневропатия е често усложнение на захарния диабет. Предизвиканата от диабета ангиопатия пречи на съдовете да кръвоснабдяват адекватно периферните нерви, вследствие на което те се увреждат. Диабетната полиневропатия засяга най-често долните крайници. Протича със скованост на краката, изтръпване, крампи и болки.
Мултиплена склероза
При заасегнатите от множествена склероза (МС) се наблюдава увреждане на сензорните нерви, което може да причини изтръпване в определени малки зони от тялото или цели крайници. Въпреки че изтръпването, свързано с МС, често продължава само за кратък период от време, то може да продължи достатъчно дълго, за да стане инвалидизиращо.
Злоупотреба с алкохол
Токсините, които се съдържат в алкохола могат да причинят увреждане на нервите, което е свързано с изтръпване и скованост, особено в краката.
Освен влиянието на алкохолните токсини, хроничната или прекомерна консумация на алкохол може да доведе до увреждане на нервите, поради това, че намалява нивата на витамини от група В, като B-1 (тиамин), B-9 (фолиева киселина) и B-12, които са от съществено значение за състоянието на нервите.
Лечение
Според причината и заболяването се използват различни видове терапия. Освен симптоматично лечение, трябва да се наблегне на подобряване на основното състояние на пациента и неговото хронично заболяване. Например добрият контрол на захарния диабет води до намаляване на оплакванията от изтръпване и скованост.
За скованост на краката като медикаментозна терапия най-често се използват антидепресанти (при фибромиалгия), кортикостероиди, габапентин (MS).
Домашни средства за лечение са почивка, масажи, термотерапия, хигиенно-диетичен режим, спорт. В някои случаи се прибягва и към алтернативна терапия - рефлексология, акупунктура, хидротерапия и други.
Заболявания при симптом Скованост на краката
- Амилоидоза
- Болест на периферните съдове, неуточнена
- Диабетна полиневропатия (Е10-Е14ї с общ четвърти знак .4)
- Други неточно определени локализации
- Други разстройства на обмяната на аминокиселините с разклонена верига
- Други увреждания на главния мозък
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/small-fiber-neuropathy
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/leg-numbness-causes
https://www.healthline.com/health/lower-leg-numbness
Коментари към Скованост на краката
Моника
Здравейте, какви изследвания трябва да се пуснат при болки и сковани крака.
Здравейте! Болките и сковаността в краката могат да се дължат на множество различни причини - от мускулни и ставни проблеми до неврологични, ендокринни и съдови състояния. Необходимо е да се консултирате с лекар (общопрактикуващ лекар, ревматолог, ортопед или невролог), който ще оцени състоянието и симптомите Ви (продължителност, интензивност и евентуални свързани фактори като нараняване, физическо натоварване, съпътстващи заболявания) и ще препоръча подходящите изследвания на база на индивидуалния случай.
Здравейте, какви изследвания трябва да се пуснат при болки и сковани крака.