Склонност към рецидиви след лекуване
Склонност към рецидиви след лекуване представлява предразположеност на организма към връщане на вече излекувано заболяване.
Склонност към рецидиви след лекуване е възможно да се наблюдава както при всеки човек, така и при всяко едно заболяване. Това може да бъдат заболявания и състояния, като отслабване на имунната система, вирусни, бактериални и гъбични инфекции, диабет, недоимъчни състояния, потискане на нормалната микрофлора на организма (при продължителна терапия с антибиотици или очистителни средства), нарушен метаболизъм, хронични заболявания, лоша хигиена, травми, херпес симплекс, левкемия, периферна съдова болест, мултипленен миелом, ракови заболявания, малария и др.
Плазмодиум вивакс (Plasmodium vivax) представлява протозоен паразит, като е най-честата причина за възникване на маларията. P. vivax е един от шестте маларийни паразита, които инфектират хората и е по-малко вирулентен от Plasmodium falciparum, но това не означава, че не може да доведе до смърт поради патологичното увеличаване на далака, което той предизвиква. Маларията се развива след ухапване от заразен комар. Симптоматиката може да включва гадене, пристъпи на треска, втрисане, диария, умора, оток, като има склонност да рецидивира след излекуването.
Коментари към Склонност към рецидиви след лекуване