Скелетни смущения
Скелетни смущения: вродени заболявания на костната система, означавани като вродени аномалии или вродени дефекти. Най-често засягат костите на черепа или крайниците.
Скелетни смущения на крайниците може да включват липса на пръсти, частична или пълна липса на ръка или крак, необичайно къси крайници, изкривяване на дългите тръбести кости, дисплазия на тазобедрените стави, полидактилия (наличие на по-голям брой пръсти), синдактилия (срастване на два или повече от пръстите) и други.
Скелетни смущения на черепа често се дължат на дефекти на невралната тръба и могат да включват аненцефалия (липса на част от мозъка, черепа или скалпа), енцефалоцеле (излизане на мозъка извън черепната кухина през вродени отвори в черепа), макроцефалия, микроцефалия и други.
Скелетни смущения могат да настъпят в резултат на голям брой вродени заболявания, генетични увреждания, хромозомни аномалии и други. По време на бременност костната система на плода е изключително уязвима от действието на вещества, означавани като тератогенни, каквито са талидомид, ацетохидроксамова киселина, 1,3 бис-1-нитрозоуреа и други.
Тератогенното действие на ацетохидроксамовата киселина е доказано посредством експерименталното му проучване върху плъхове. В резултат на приложението му по време на бременност са наблюдавани увреждания като енцефалоцеле, цепнато небце, скелетни дефекти, сърдечни увреждания, дефекти на коремната стена и други.
1,3 бис-1-нитрозоуреата е вещество с доказан тератогенен ефект върху мишки. Проучвания са доказали способността му да предизвиква дефекти в горната част на коремната стена, бъбречни увреждания, скелетни аномалии, ектопия на сърцето и други.
Коментари към Скелетни смущения