Синостоза на ламбоидния шев
Синостоза на ламбоидния шев представлява преждевременно затваряне на съответния шев, който се намир близо до задната част на главата. Тези шевове представляват здрава фиброзна тъкан, която осигурява по нататъшната спойка на черепните кости помежду им. Това е рядък вид краниосиностоза.
Краниосиностозата е вроден дефект, при който костите на черепа се сливат преждевременно, преди мозъка на бебето да е напълно оформен. Състоянието е съпроводено с деформация на черепа, изчезване на фонтанелата, бавен или никакъв растеж на главата, повишено вътречерепно налягане, слепота, припадъци, умствено изоставане.
Синостоза на ламбоидния шев може да се дължи на генетични и хромозомни аномалии, хипертироидизъм, вродени аномалии, нарушения в костообразуването и ембрионалното развитие, инфекции на майката по време на бременността, прием от страна на майката на наркотици, алкохол, никотин, отравяния, радиация и други фактори. Синостоза на ламбоидния шев е симптом на феталния аминоптерин синдром.
Феталния аминоптерин синдром (Fetal aminopterin syndrome) е вродено заболяване. Предизвиква хипоплазии на костите на черепа, синостоза на черепните шевове, широки фонтанели, къси крайници и др. Тези деформации се дължат на лекарство на име аминоптерин, който е аналог на фолиевата киселина. В миналото той е бил използван за индуциране на аборт при жените, но се установява, че предизвиква вродени малформации на скелета.
Коментари към Синостоза на ламбоидния шев