Синдром на чуждата ръка
Синдромът на чуждата ръка е състояние, при което вследствие на различни мозъчни увреждания, водещи до прекъсване на връзката между двете мозъчни полукълба или на тази между първичната моторна мозъчна кора (контролираща движенията) и по-висшите премоторни корови центрове (отговарящи за мисловната дейност и съзнателните движения), се наблюдава липса на съзнателен контрол върху движенията на едната от двете ръце. При това състояние засегната ръка действа като чужда, при което може да се наблюдават периоди, през които болният е в състояние съзнателно да контролира движенията и и различно дълги такива, в които засегната ръка извършва сложни движения и действия, които не подлежат на контрол от страна на болния, като в повечето случаи, той дори не усеща действията на засегната ръка и разбира за тях едва когато те привлекат вниманието му по някакъв начин (като същевременно съзнателната чувствителност за болка, допир и т. н. в засегната ръка най-често е напълно запазена). Нормалните двигателни рефлекси в засегната ръка обикновено също са напълно запазени, но несъзнателните и движения нямат нищо общо с тях, тъй като те невинаги са предизвикани от дразнения и по своята същност са сложни и понякога доста прецизни действия.
Синдромът на чуждата ръка, при някои специфични мозъчни увреждания, може да се проявява и с феномена противопоставяне на двете ръце, при който непосредствено след съзнателно извършено действие от нормалната здрава ръка, засегната ръка извършва бързо противоположно действие - например болният запалва и поставя в устата си цигара със здравата ръка и веднага след това засегната ръка вади цигарата от устата му и я хвърля. В редки случаи, при пълно прекъсване на връзката между първичната моторна кора и висшите мозъчни центрове, може да се наблюдава пълна липса на съзнателен контрол от страна на болния върху движенията на тялото му. В тези случаи тялото извършва сложни координирани действия, без болния да е в състояние да контролира никое от тях. По тази причина в миналото са мистифицирали тази група от заболявания, като са смятали болния за обладан от зъл дух, а също така и в модерни времена много болни с тези симптоми от изостанали в цивилизационно отношение общества смятат така за себе си.
Синдромът на чуждата ръка, също така често е обект на спекулации от страна на хора, които си го приписват, с цел да оправдаят определени действия извършени от тях. Затова състоянието клинично се доказва, чрез установяването на съответните мозъчни увреждания.
Синдромът на чуждата ръка може да се дължи на нежелан ефект от специфичните мозъчни операции за лечение на някои тежки форми на епилепсия, при които се извършва частично оперативно разделяне на двете мозъчни полукълба, също така на черепно-мозъчни травми, инсулти, инфекциозни заболявания, болест на Алцхаймер, хорея на Хънтингтън, вродени аномалии и други.
Коментари към Синдром на чуждата ръка