Симптоми свързани с вторични хормонални нарушения
Симптоми свързани с вторични хормонални нарушения представлява нарушение в синтеза на произвежданите хормони от ендокринните жлези, причиняващи функционални отклонения и засягане на съответните системи и органи. Най-често се засягат хипофизата, надбъбречните жлези, щитовидната жлеза и задстомашната жлеза (панкреас).
Симптоми свързани с вторични хормонални нарушения може да се дължат на хипоплазии на ендокринните жлези, генетични увреждания, вродени заболявания, туморни образувания, септо-оптична дисплазия, употреба на медикаменти (вазодилататари, Циклоспорин, Фенитоин), фетален алкохолен синдром, синдром на Щайн-Льовентал, тумор на хипофизата, акромегалия, анорексия невроза, синдром на Брахман де Ланг, порфирия, дерматомиозит, СПИН, кисти на яйчниците, синдром на Къшинг и др.
Рак на хипофизата (Pituitary Tumor) представлява образуване на туморни образувания в хипофизната жлеза. В по-голямата част от случаите тези образувания са доброкачествени, но това съвсем не означава, че макар и доброкачествени, не могат да предизвикат здравословни проблеми. Туморите на хипофизата могат да доведат до заболявания, като болестта на Къшинг или акромегалия. Симптомите, които могат да се развият при наличие на тумор в хипофизата могат да бъдат: главоболие, зрителни проблеми, гадене и повръщане, хормонални проблеми, косопад, отслабване или напълняване, високо кръвно налягане, непоносимост към топло или студено време, галакторея, нередовен цикъл, липса на менструация, еректилна дисфункция, загуба на сексуално желание и др. Хипофизната жлеза е основен ендокринен орган, който ръководи дейността на всички останали жлези в човешкото тяло. Тя представлява малко овално тяло, разположено в основата на черепа. Разделена е на предна (аденохипофиза) и задна (неврохипофиза) част. Двата дяла имат различен клетъчен строеж и произвеждат различни хормони. От предният дял се произвеждат хормоните соматотропин, пролактин, фоликулостимулиращ хормон, лутеинизиращ хормон, тиреотропен хормон, адренокортикотропен хормон, а от задната част-вазопресин и окситоцин.
Коментари към Симптоми свързани с вторични хормонални нарушения