Симптоми при латентен сифилис
Симптоми при латентен сифилис, представляват признаците по време на период, когато пациентите са клинично здрави, но все още са носители на вирулентната бактерия. Латентния период се разделя на две фази - ранен латентен период и късен латентен период.
Сифилис е контагиозно заболяване предавано по полов път и се причинява от микроорганизъм Treponena Pallidum. Бактерията може да се предаде и по кръвен път или от болна майка на дете.
Сифилисът протича в следните етапи: Първичният сифилис настъпва след инкубационния период, който траве от 3 до 4 седмици с кожна лезия, намираща се на ануса, пениса, ректума, перинеума, вагината, шийката на матката и по-рядко срещано по устните, ръцете, устните и езика. Тази лезия се нарича още твърд шанкър и тя преминава без лечение в рамките на 6 седмици. При този етап лимфните възли се увеличават и втвърдят особено на слабините и вътрешната част на бедрата. Вторичен сифилис настъпва на около 4 месеца след заразяването. При този стадий бактериите се разпространяват чрез кръвта до лимфни възли, мозък, стави, черен дроб, кожа и др. Появата на генерализиран обрив дава началото на този период, като може да покрие всяка част на тялото и е разнообразен в морфологично отношение. През този период има силно увеличени лимфни възли, болки в мускули и стави, повишена температура, болки в гърлото и др. Този стадий е силно заразен. Латентния период е с две фази - ранен, който е в рамките на година след заразяването и късна, който е след 1 година. Късния е незаразен. Латентния сифилис може да продължи от 3 до 30 години и въобще да не продължи. През този период липсват клинични изяви, но серологичните реакции са силно положителни. Третичен сифилис започва около 3 години или повече години след началото на инфекцията. При него по кожата се образуват така наречените сифилитични гуми, кожни образувания, които са неподвижни и не болезнени, гумени на пипане. Наблюдават се сърдечносъдови заболявания и дегенеративни заболявания на нервната система и др.
Коментари към Симптоми при латентен сифилис