Усещане за парене в гърлото
Усещане за парене в гърлото: състояния, които се проявяват с неприятно, парещо усещане в задната част на устната кухина. Това е често срещан симптом и обикновено не е причина за безпокойство. Усещането за парене в гърлото много често е резултат от възпаление и рядко се дължи на сериозни състояния.
Усещането за парене в гърлото може да се прояви като самостоятелен симптом или да бъде придружено и от други признаци, като: зачервяване на гърлото, поява на налепи, болезненост.
Усещане за парене в гърлото може да се дължи на:
- Болести на дихателната система - тонзилит (ангина), аденоидит, грип, обикновена настинка, стрептококов фарингит, задна хрема, перитонзиларен абсцес.
- Инфекциозни и паразитни болести - инфекция с вируса на Епщайн-Бар (Epstein-Barr virus).
- Болести на храносмилателната система - гастроезофагеална рефлуксна болест, езофагит.
- Симптоми, признаци и отклонения от нормата - стомашни киселини.
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - тютюнопушене, употреба на алкохол.
- Други - прием на домати, цитрусови плодове, синдром на парещата уста.
По-чести причини за усещане за парене в гърлото
Настинка и грип
Сред най-честите причини за парещо усещане в гърлото са настинката и грипът. Те се придружават и от хрема, кашлица, боли в мускулите, умора, главоболие. Грипът може да протече с по-сериозни симптоми (затруднено дишане, болка в гърдите, замаяност, припадъци) и да предизвика усложнения. Важно е да се направи разлика между двете състояния и при грип да се потърси навременна лекарска помощ.
Тонзилит
Тонзилитът е възпаление на сливиците (тонзилите) – струпване на лимфоидна тъкан, разположена в задната част на устната кухина. Те имат защитна функция – помагат в борбата с вируси и бактерии. При инфекция те се уголемяват като предизвикват: усещане за парене в гърлото, болка, затруднено преглъщате, болка в ушите. Възможно е тонзилитът да бъде придружен и от други признаци като главоболие, умора, треска, зачервяване на гърлото. Състоянието обикновено преминава в рамките на 1-2 седмици. Най-често лечението е у дома – препоръчват се много течности, почива и таблетки за смучене, които успокояват гърлото.
Допълнителна информация може да намерите в темата: "Остър тонзилит, неуточнен МКБ J03.9".
Гастроезофагеална рефлуксна болест
Основният симптоми при гастроезофагеалната рефлуксна болест са киселините. Състоянието се причинява от слабост на долния езофагеален сфинктер, в резултат на което стомашно съдържание преминава обратно към хранопровода и устната кухина. Това се проявява с парещо усещане в областта на гърдите и гърлото. Характерни са още гадене, лош дъх, болка в гърдите, затруднено преглъщане.
Още за състоянието в темата: "Гастроезофагеална рефлуксна болест МКБ K21".
Стрептококова инфекция
Стрептококовата инфекция се причинява от бактерия. Характеризира се с парене в гърлото, болка при преглъщане, треска, главоболие, гадене, зачервяване и уголемяване на сливиците. Инфекцията се разпространява по въздушно-капков път.
Езофагит
Езофагитът е възпаление на хранопровода. То може да бъде причинено от алергия, инфекция, определени лекарства, гастроезофагеална рефлуксна болест и други. Симптомите, с които състоянието се проявява включват парене в гърлото, затруднено преглъщане и киселини.
Повече за състоянието в темата: "Езофагит МКБ K20".
Кога да потърсите лекарска помощ?
Често паренето в гърлото се подобрява в рамките на няколко дни. Ако симптомите продължават повече от седмица е необходимо да направите консултация с лекар. Медицинска помощ потърсете и в случаи на следните симптоми:
- температура над 38ºС;
- наличие на кръв в слюнката;
- проблеми с преглъщането или отварянето на устата;
- затруднено дишане;
- гной по сливиците;
- обрив;
- бучка в областта на шията.
Библиография
https://www.healthline.com/health/burning-throat
https://www.medicalnewstoday.com/articles/326392
Коментари към Усещане за парене в гърлото