Саркокцигеален тератом
Саркокцигеален тератом: рядко срещано туморно образувание на зародишните клетки, което се развива в опашната кост. Често се наблюдава при новородени, бебета и малки деца. В повечето случаи този тип тумори са малки и доброкачествени и рядко предизвикват усложнения през бременността. Понякога може да достигнат големи размери, което да предизвика допълнително натоварване на сърцето на плода, поради изпомпването на допълнително количество кръв към тумора. В тези случаи, саркококцигеалния тератом може да предизвика фетална сърдечна недостатъчност (хидропс на плода), което да бъде опасно за майката и плода.
Саркокцигеален тератом може да се провокира от различни тератогенни влияния като радиация, инфекции на майката, тютюнопушене през бременност, прием на алкохол, наркотици, някои лекарства и вещества (метазоламид, ацетазоламид).
Ацетазоламид е лекарствено вещество (инхибитор на карбоанхидразата), намиращо приложение в контрола на някои видове епилептични припадъци и при лечение на глаукома (повишено вътреочно налягане). Съществуват данни, че употребата му по време на бременност може да има тератогенен ефект върху плода, изразяващ се в туморен растеж, вродени малформации, хромозомни мутации и други.
Коментари към Саркокцигеален тератом