Рядко уриниране
Уринирането е физиологичен процес, изразяващ се в отделяне на урината от пикочния мехур през пикочния канал извън тялото. Обикновено се извършва волево след позив за уриниране. Нормалното количество отделена урина за 24 часа при жените е 1-1,5 л, а при мъжете е до 1,8 л.
Рядко уриниране, наричано още олигурия, се характеризира с отделяне на урина под 400 мл на ден или по-малко от 20 мл на час. Олигурията може да възникне в резултат на нормална физиологична реакция на организма или поради медицинско състояние, засягащо бъбреците или пикочните пътища. Човешкото тяло има нормален физиологичен механизъм за запазване на течности и електролити при епизоди на хиповолемия. Тези механизми са под строг неврохормонален контрол и са напълно обратими без последващо увреждане на бъбреците. Различните етиологични фактори могат да се разделят на преренални, ренални или постренални, в зависимост от патофизиологията.
Какво може да доведе до рядко уриниране?
Рядкото уриниране може да се дължи на:
- Болести на пикочо-половата система - остра или хронична бъбречна недостатъчност, инфекция на пикочните пътища.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - дехидратация.
- Болести на храносмилателната система - диария.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (фенелзин, такролимус, програф).
- Други - голяма вместимост на пикочния мехур.
Кои са най-честите причини за възникване на рядко уриниране?
Дехидратация
Най-честата причина за рядкото уриниране е дехидратацията. Това е състояние, при което тялото няма достатъчно течности - обикновено защото губи повече, отколкото приема. Случва се при обилно потене или при стомашно-чревен вирус, съпроводен с диария или повръщане.
Гломерулонефрит
Гломерулонефритът е възпаление на гломерулите на бъбреците. Те служат за филтриране на кръвта от излишните продукти. Гломерулонефритът може да се прояви внезапно (остър) или постепенно (хроничен). Като симптомите и признаците на гломерулонефрит зависи от това дали е остра или хронична форма. Те включват:
- Хематурия
- Протеинурия
- Рядко уриниране
- Хипертония
- Оток
Камъни в пикочния мехур
Бъбречните камъни се образуват от различни вещества от урината. Те много често пречат на изтичането на урина. Симптомите включват:
- Силни симптоми в гърба
- Кръв в урината
- Треска
- Повръщане
- Рядко уриниране
Тубулна некроза
Острата тубулна некроза е увреждане на бъбречните тубули. Те служат за реабсорбция на течности и минерали от урината. Чести причини за възникването са намаления приток на кръв към бъбреците или лекарства, които са нефротоксични. Признаците са:
- Намалено количество на отделената урина и рядко уриниране
- Оток
- Гадене и повръщане
- Сънливост
Усложнения
При пациенти с рядко уриниране едно от най-честите функционални нарушения, които се наблюдават, е спадане на гломерулната филтрация, което води до остра бъбречна недостатъчност. Това води до повишаване на нивата на плазмената урея и креатинин, метаболитна ацидоза с хиперкалиемия, други електролитни аномалии и обемно претоварване. Животозастрашаващите усложнения включват:
- Електролитен дисбаланс: Хиперкалиемия, метаболитна ацидоза, задържане на вода и сол, водещи до белодробен оток, асцит, плеврални изливи.
- Неврологични усложнения: Сънливост, объркване, сомнолентност, хиперрефлексия, гърчове, кома.
- Сърдечно-съдови: В резултат на дисбаланса на течностите и солта обикновено се появява застойна сърдечна недостатъчност, хипертония.
- Респираторни усложнения: Kussmaul-ово дишане поради метаболитна ацидоза.
- Хематологични усложнения: Острата бъбречна недостатъчност води до анемия поради намалената еритропоеза и отчасти хемолиза.
Диагноза
За поставянето на диагнозата, освен подробната анамнеза и обстойния физикален преглед, може да са необходими и допълнителни изследвания като:
- Изследване на урина - Лабораторното изследване на урината може да е показателно при наличието на инфекция.
- Ултразвук или КТ на корем - Извършват се за проверка за обструкция.
- Цитоскопия - Използва се, за откриване на причина, произхождаща от пикочния мехур.
Лечение
Лечението на рядко уриниране зависи от основната причина и е насочено изцяло към нея.
Ако причина за възникване на рядко уриниране е дехидратацията, увеличаване на приема на течности може да бъде достатъчно, за да се подобри състоянието. Но при наличие на тежка дехидратация е необходима хоспитализация.
В случай, че рехидратацията не е достатъчна или при наличие на други здравословни проблеми, засягащи отделянето на урината, би било необходимо медикаментозно лечение.
Изображения: freepik.com
Заболявания при симптом Рядко уриниране
Библиография
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560738/
https://www.verywellhealth.com/oliguria-overview-4783466
Коментари към Рядко уриниране