Рецидивираща катаракта
Рецидивираща катаракта представлява помътняване на окото след оперативно лечение на катаракта (отстраняване на вече помътнялата леща).
Лещата е разположена в капсула преди нейното отстраняване. Тази капсула я държи на правилното й място в окото. Когато се наложи да се отстрани лещата, предната част на капсулата й се разрушава, но остава цяла задната част на капсулата. Тази част, която остава след време може да помътнее и в окото отново да започнат да се наблюдават признаци на катаракта. Спира се притокът на светлина към задните (по-дълбоките) структури на окото.Това може да се случи при 25% от пациентите лекувани от катаракта.
Симптомите, които се наблюдават при рецидивиращата катаракта са подобни на тези при истинската катаракта - двойно виждане, замъглено виждане, невъзможност за четене, дразнене на окото от светлинни отблясъци, затруднение при разпознаване на фигури и цветове и др.
Подобряване на състоянието се постига чрез обработване на помътнялата капсула с лазер, при което се създава необходимия отвор в нея, за да навлиза светлина в окото.
Коментари към Рецидивираща катаракта