Растежен дефицит без навременно лечение
Растежен дефицит без навременно лечение представлява смущения в растежа на организма, което се изразява в забавянето му или преустановяването му в периода на развитие на индивида. В повечето случаи това е вследствие от вродена обремененост на човека.
Забавените темпове на растеж също се приемат като растежен дефицит. Изисква се не само растеж, а той да бъде в рамките на определената норма за възрастта. Допущат се граници на разминавания с нормата, свързани с индивидуалното развитие, но постоянно се следят размерите на главата, гърдите, коремчето и крайниците при бебетата и децата.
Растежния дефицит без навременно лечение се наблюдава при страдащи от заболявания на щитовидната жлеза - хипофизни джуджета, при липса на рецептори в организма, които да улавят хормона на растежа (синдром на Ларон), при претърпели вътрематочни смущения по време на ембрионалното си развитие, при авитаминози и остеохондродисплазия, хормонални дисбаланси и най-вече на растежния хормон, вродени аномалии на вътрешни органи, вродени заболявания на нервната система, умствена изостаналост.
Във възрастта на развитие и съзряване (юношество, пубертет), растежния дефицит без навременно лечение е симптом на психични заболявания, недохранвания, депресия, хронични заболявания на храносмилателната система, раково заболяване, сърдечна недостатъчност, диабет, тежки нервни увреждания.
При правилно и ранно диагностициране на растежен дефицит съчетано с адекватно лечение, може да се очаква излекуване на пациента и наваксване в развитието и растежа.
Коментари към Растежен дефицит без навременно лечение