Ранна поява на катаракта
Ранна поява на катаракта представлява развитие на по-ранни от обичайната възраст признаци на помътняване на лещата. Развитието на катаракта води до отслабване на зрението. Помътняването на лещата е по-известно още като т.нар. перде.
Ранна поява на катаракта може да се дължи на напредналата възраст, травма, излагане на ултравиолетова светлина, генетични и хромозомни заболявания (синдром на Даун, синдром на Патау, синдром на Едуард, синдром на Търнър, синдром на Алпорт), кожни заболявания (атопичен дерматит, екзема, ихтиоза, базално-клетъчен невус, пемфигус), употреба на наркотици, медикаменти (кортикостероиди), шизофрения, диабет, хипертония, непълноценно хранене, синдром на Лоу, болест на Фабри, болест на Уилсън, вроден сифилис, рубеола, варицела, токсоплазмоза, цитомегаловирусна инфекция, херпес симплекс, натрупване на протеин в лещата, глаукома, увеит, високо късогледство, преждевременно стареене, снежинкообразна дегенерация на ретината и др.
Снежинкообразната дегенерация на ретината (Snowflake vitreoretinal degeneration) е наследствено заболяване на очите, което се характеризира с образуване на цветни петна (жълти, бели) върху ретината, развитие на ранна катаракта, отлепване на ретината и др. Заболяването прогресира бавно във времето.
Коментари към Ранна поява на катаракта