Развитие на малки кисти при лечение на мехури
Развитието на малки кисти при лечение на мехури представлява образуване на кистозни форми по кожата по време на заздравяване на мехурите по нея.
Развитието на малки кисти при лечение на мехури се наблюдава при късната кожна порфирия.
Късната кожна порфирия е рядко метаболитно състояние, при което се установява дефицит на ензим - уропорфириноген декарбоксилаза. Това предизвиква натрупването на порфирини в кожата, който я прави чувствителна към светлина. Патологиите при болестта засягат чясти от тялото често излагани на слънце - горната част на ръцете, в областта от лакътната става до върха на пръстите. Причини поради които може да се развие и изостри състоянието са: прием на алкохол, хепатит C или друго чернодробно заболяване, излишък на желязо в тялото, прием на заместители на хормонални препарати, прием на полихлорирани ароматни въглеводороди и орални контрацептиви.
Симптомите, които се установяват при късната кожна порфирия са: повишена пигментация на изложената на слънце кожа, мехури пълни с течност, развитие на малки кожни кисти при лечението на мехурите, развитие на рани от леки наранявания, червеникаво оцветена урина, понякога асимптоматично протичане на заболяването, засягане предимно на най-изложените на слънце части от тялото - рамене и ръце, повишено окосмяване на лицето, повишена слънчева чувствителност, петна със засилена пигментация около очите, потъмняване на урината, урина с цвят на чай, завишено ниво на уропорфирин в урината, завишено ниво на копропорфирин във фекалиите, завишено ниво на уопорфирин във фекалиите, повдигане на нокътя от нокътното легло.
Коментари към Развитие на малки кисти при лечение на мехури