Продължително постоперативно кървене
Продължително постоперативно кървене представлява състояние на дълго траещо кръвотечение след оперативна интервенция.
Кървенето представлява излив на кръв извън кръвоносните съдове. По произход кръвотечението може да бъде от устата, ануса, пикочните пътища, главата, белите дробове, гениталиите, стомашно-чревния тракт.
Продължително постоперативно кървене може да се дължи на нарушения във факторите на кръвосъсирването, прилагане на медикаменти за разреждане на кръвта, разкъсване на шевове, травматично увреждане, хемофилия, дефицит на плазминоген активатор инхибитор 1, полицитемия вера, синдром на Бернард-Соулиер (Bernard-Soulier), тромбастения на Glanzmann, шок, увреждане стените на кръвоносните съдове, продължителна употреба на стероиди, амилоидоза, дефицит на витамин С, К, нарушена тромбоцитна функция, заболявания на черния дроб и др.
Дефицит на плазминоген активатор инхибитор 1 (Plasminogen activitor inhibitor type 1 deficiency) е рядко вродено заболяване, проявено при недостиг на протеин, който води до проблеми с кръвосъсирването. Плазминоген активатор инхибитор-1 (Тромбин, активиран фактор 2) е многофункционален ензим, серинова протеаза, който взема участие, като водещ белтък, освен в процесите на съсирването на кръвта, но и играе ролята на медиатор в много други физиологични и патофизиологични процеси (ангиогенеза, туморна прогресия, метастазиране, атерогенеза). Синтезира се главно в черния дроб, но е докладвано, че се наблюдава, макар и малък синтез в мозъка, диафрагмата, стомаха, слезката, червата, матката, плацентата и надбъбречните жлези. Дефицитът му предизвиква леки смущения в кръвосъсирването, усилено менструално кървене, продължително постоперативно кървене.
Коментари към Продължително постоперативно кървене