Прогресивно намаляване на периферното зрително поле
Прогресивно намаляване на периферното зрително поле означава състояние на задълбочаващо се с времето смаляване на страничното зрително поле и влошаване на периферното зрение, при което се появява невъзможност за виждане на обекти извън централното зрение.
Прогресивно намаляване на периферното зрително поле може да се дължи на: дегенеративни промени в зрителния нерв, травми, увреждания на периферната нервна система, заболявания на ретината, глаукома, мозъчни тумори, мозъчен абсцес, витаминен дефицит, диабет, паразитни заболявания в мозъка, кръвоизливи в стъкловидното тяло, прекомерна употреба на наркотици или алкохол, катаракта, аденом на хипофизата, мигрена, отлепване на ретината, мозъчен инсулт, ретинитис пигментоза, дистрофия на колбичките (Cone dystrophy).
Дистрофия на колбичките (или конусчетата) представлява рядко срещано унаследимо зрително нарушение, което се характеризира с дистрофия (нарушаване на структурата) на клетките на ретината, наречени колбички. Ретината се състои от нервни клетки, които улавят светлината и я насочват към зрителния център в мозъка. Тези клетки са два вида - колбички (7млн. на брой) и пръчици (130 млн.). Това нарушение на колбичките води до загуба на зрението. Характерни симптоми са: прогресивно намаляване на периферното зрително поле, дистрофия на ретиналните фоторецептори, дистрофия на епителния очен пигмент, абиотрофична дегенерация на колбичките.
Коментари към Прогресивно намаляване на периферното зрително поле