Прекомерно развитие на костите в детска възраст
Прекомерно развитие на костите в детска възраст представлява състояние, при което се наблюдава пълно развитие на костната структура, характерно за възрастно лице,
Причини за прекомерно развитие на костите в детска възраст са синдром на Уивър (Weaver), нарушение на ендокринните жлези, синдром на Маршал-Смит (Marshall-Smith), синдром на Видеман-бекуит (Wiedemann-Beckwith), синдром на Сотос (Sotos), преждевременен пубертет, хондродисплазия, синдром на Тими (Timme) и др.
Синдром на Тими (Timme) е състояние, дължащо се дефицит на тимусни, надбъбречни и хипофизни хормони. Признаците на заболяване са различни в трите фази с които то се изразява. Първа фаза настъпва преди пубертета и протича с растежни проблеми, нощно напикаване, слабо окосмяване по тялото, силно подвижни стави, забавено поникване на зъби, ниска кръвна захар, тенденция към бавно кръвосъсирване, кървене от носа, мускулни крампи, малко турско седло, нисък коефициент на въглероден двуокис в кръвта, уголемени сливиците, цианоза на крайниците, През втора фаза, която настъпва по време на пубертета има забавена менструация, недоразвити полови органи, липса на окосмяване на тялото. Третата фаза настъпва към 30 годишнината от живота на лицето и се изразява с уголемение на ръцете и краката, главоболие, сънливост, епилепсия и др.
Коментари към Прекомерно развитие на костите в детска възраст