Прекалено голяма челюст
Прекалено голяма челюст представлява необичайно голям размер на челюстната кост. Състоянието се означава с медицинските термини макрогнатия или мегагнатия.
Прекалено голяма челюст може да се дължи на фамилна предразположеност, прекаленото производство на соматотропен хормон, тумор на хипофизата, болест на Паджет (Paget), акромегалия, синдром на Олбрайт (Albright), тумор на костта, травма, оток, след вадене на зъб, паротит, гигантизъм, нарушения в ембрионалното развитие, синдром на Марфан (Marfan), синдром на Херман-Опитц (Herrmann-Opitz) с артрогрипоза, синдром на Симпсън-Голаби-Бехмел (Simpson-Golabi-Behmel), синдром на Бекуит-Виидеман (Beckwith-Wiedemann), синдром на Уивър (Weaver), синдром на Сотос (Sotos), синдром на Клайнфелтър (Klinefelter), синдром на свръх мъжа (XYY), преждевременен пубертет и др.
Ракът на хипофизата (Pituitary Tumor) представлява неоплазмено разрастване в хипофизната жлеза. В повечето от случаите неоплазмените разраствания са доброкачествени, но това не гарантира, че не могат да предизвикат хормонални и други нарушения в организма. Туморните образувания могат да спомогнат за развитието на заболявания, като акромегалия и болест на Къшинг. Симптоми на рака на хипофизата могат да включват: галакторея, нередовен месечен цикъл, липса на менструация, еректилна дисфункция, загуба на сексуално влечение, напълняване или отслабване, високо кръвно налягане, непоносимост към топло и студено, главоболие, зрителни проблеми, повръщане, хормонални нарушения, косопад и др. Хипофизата представлява малко овално телце, разположено в основата на черепа. Тя ръководи функциите на всички останали жлези в тялото. Разделена е на предна и задна част. От предната част (аденохипофизата) се произвеждат хормоните пролактин, тиреотропен хормон, соматотропен хормон, фоликулостимулиращ хормон, адренокортикотропен хормон, лутеинизиращ хормон. От задната част на жлезата (неврохипофизата) се секретират хормоните вазопресин и окситоцин.
Коментари към Прекалено голяма челюст