Прекалено голяма челна кост
Прекалено голяма челна кост се означава, като кост с твърде големи размери. По този начин челото изглежда много голямо, високо и широко. Такъв тип чело има Риана, Анджелина Джоли и др.
Прекалено голяма челна кост може да бъде характерна индивидуална черта, но също така може да бъде и признак за някое заболяване, като синдром на свръх мъжа (XYY), гигантизъм, синдром на Рубщайн-Тайби, свръх производство на растежен хормон, синдром на Уивър (Weaver), синдром на Робинов (Robinow), макроцефалия, синдром на Денди-Уокър (Dandy-Walker), краниофронтоназална дисплазия, тумор на хипофизата, синдром на Аперт (Apert), умствено изоставане, вродени деформации на черепа и лицето, нарушения в ембрионалното развитие, синдром на Филипи (Filippi), синдрома на чупливата Х хромозома (Fragile X), болест на Пейджет, ахондроплазия, синдром на Марфан (Marfan), синдром на Клайнфелтър (Klinefelter), синдром на Сотос (Sotos), синдром на Бекуит-Виидеман (Beckwith-Wiedemann), синдром на Симпсън-Голаби-Бехмел (Simpson-Golabi-Behmel), синдром на Херман-Опитц (Herrmann-Opitz) с артрогрипоза, синдром на Олбрайт (Albright) и др.
Ракът на хипофизата (Pituitary Tumor) представлява образуване на туморни формации в хипофизната жлеза. Тумори на хипофизата в повечето от случаите са доброкачествени, но това не дава ганация, че дори и доброкачествени тези новообразувания няма да предизвикат хормонални и други проблеми. Хипофизарните тумори спомагат за развитието на болестта на Къшинг и акромегалия. Някои от насочващите признаци за рак на хипофизата могат да включват главоболие, напълняване или отслабване, косопад, нарушена хормонална функция, повръщане и гадене, зрителни проблеми, непоносимост към топло и студено, високо кръвно налягане, загуба на сексуално влечение, еректилна дисфункция, липса на цикъл или нередовен такъв, галакторея и др. Хипофизата представлява малко овално телце, което се разполага в основата на черепа. Тя е основната жлеза, която ръководи функциите на другите жлези в организма. Разделена е на аденохипофиза (предна част) и неврохипофиза (задна част). От аденохипофизата се секретират соматотропния хормон, пролактин, лутеинизиращ хормон, адренокортикотропен хормон, фоликулостимулиращ хормон, тиреотропен хормон. От неврохипофизата се произвеждат хормоните окситоцин и вазопресин.
Коментари към Прекалено голяма челна кост