Преждевременно затваряне на метопичния шев
Преждевременно затваряне на метопичния шев представлява по-бързо съединяване и вкостяване на лицевия шев. Преждевременния синтез на шева се нарича метопична синостоза или краниосиностоза.
Метопичният шев наречен още челен или лицев, представлява съединителна тъкан, която разделя на две половини челната кост при черепа на бебета и деца. Обикновено изчезва до 6 годишна възраст.
Преждевременно затваряне на метопичния шев може да се дължи на ембрионални нарушения, злоупотреба на майката по време на бременността с алкохол, наркотици, никотин, някои лекарства, излагане на радиация и токсини, микроцефалия, повишени нива на калций и витамин Д, синдром на Балер-Геролд, синдром на Джаксън-Вайс (Jackson-Weiss), синдром на Луис-Дитц (Loeys-Dietz), синдром на Херман-Опитц (Herman-Opitts), синдром на Муенке (Muenke), синдром на Крузо (Crouzon), синдром на Йоб (Job), синдром на Аперт (Apert), синдром на Пфайфър (Pfeiffer), синдром на Шпринцен-Голдберг (Shprintzen-Goldberg), синдром на Сетре-Хотцен (Saethre-Chotzen) и др.
Синдром на Сетре-Хотцен (Saethre-Chotzen) известен още като акроцефалосиндактилия тип 3 (Acrocephalosyndactyly type 3) е рядко вродено автозомно доминантно заболяване, свързано с преждевременно сливане на един или повече от шевовете на черепа, окозващо влияние върху формата на главата и лицето. Характеристиките на заболяването включват брахицефалия, преждевременно затваряне на черепните шевове, късно затваряне на фонтанелите, хиперостоза на черепа, лицева асиметрия, широко разположени очи, максиларна хипоплазия, птоза на горните клепачи, умствена недостатъчност, кривогледство, атрофия на оптичния нерв, забавен растеж, аномалии на ръцете и краката, деформации на ушите, цепнато небце, аномалии на ректума, крипторхизъм, аномалии на бъбреците, личностни разстройства и др.
Коментари към Преждевременно затваряне на метопичния шев