Потъмняване на склерата на окото
Потъмняването на склерата на окото представлява промяна в нормалния бял цвят на очната склера (обвивката на очната ябълка, която я покрива почти изцяло, с изключение на предната и повърхност, която е покрита от прозрачната роговица), при която той става по-тъмен, което може да предизвика нарушения в зрението.
Потъмняването на склерата на окото може да се дължи на болест на Паджет, синдром на Рей-Питърсън-Скот (Ray-Peterson-Scott), синдром на Елерс-Данлос (Ehlers-danlos), отравяния със сребро, склерити и други.
Отравянията със сребро се наричат още аргирия и протичат с промяна в нормалния цвят на кожата, лигавиците и някои вътрешни органи в сиво-синкав, който може да е различно интензивен в зависимост от прието количество от метала и периода на прием. Също така може да се наблюдава потъмняване на склерите на очите и леглата на ноктите, както увреждания на вътрешните органи. По принцип токсичността на среброто е сравнително ниска, но драстичната промяна в цвета на кожата и лигавиците е почти необратима.
Коментари към Потъмняване на склерата на окото