Потрепване на устните
Устните по своята анатомична същност представляват кожно-мускулно образувание, разполагащo се на входа на устната кухина. Външната видима част на устните е покрита с кожа, а отвътре са покрити с лигавица. Устните притежават и мускулна част, която е съставена основно от m.orbicularis oris, а между кожната и лигавичната част на устните се разполагат мускулите m.depressor anguli oris, m.risorius, m.zygomaticus major et minor и други.
Потрепването на устните се характеризира с внезапни, неволеви съкращения на мускулите в областта около устата, в резултат на които устните потрепват. Това може да бъде безобиден признак или знак за по-сериозен медицински проблем.
На какво може да се дължи потрепването на устните?
Потрепването на устните може да се дължи на:
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - хипокалциемия, хиперпаратиреоидизъм, хипокалиемия.
- Психични и поведенчески разстройства - тикови разстройства.
- Болести на нервната система - парализа на Бел (Bell’s palsy), алкохолна невропатия, амиотрофична латерална склероза, болест на Паркинсон (Parkinson’s disease).
- Фактори, влияещи върху здравното състояние - многократни кръвопреливания.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - прием на медикаменти.
- Други - прием на големи количества кофеин.
По-чести причини за потрепване на устните:
Ендокринни заболявания
В човешкия организъм калцият изпълнява множество биологични функции, свързани с нормалното протичане на физиологичните процеси. По своята същност е минерал, със серумна концентрация при възрастни между 2 и 2,5 mmol/l, като отклоненията от тези стойности се бележат с термините хипокалциемия (намалени нива на калций) и хиперкалциемия (повишени нива на калций). Хипокалциемията се характеризира като патологично състояние, при което серумните нива на калций са под 2 mmol/l. Симптомите, които се проявяват при хипокалциемия са: увеличена нервно-мускулна възбудимост, мускулни крампи, парестезии на крайниците, забавено умствено развитие, гърчове. Заради увеличената нервно-мускулна възбудимост може да се наблюдава потрепване на устните. Калият също е минерал, чиято серумна концентрация при възрастни варира в границите между 3,3-5,1 mmol/l, и състоянията на понижена и повишена концентрация се означават съответно като хипо- и хиперкалиемия. Функциите на калия в човешкия организъм са разнообразни – свързани са с адекватното предаване на нервните импулси и мускулно съкращение, поддържане функциите на костната система и водно-електролитния баланс. Хипокалиемията е често срещана медицинска патология, електролитна аномалия, характеризираща се със следните симптоми: слабост, умора, пареза, мускулни крампи, болка. Както беше споменато, калият има отношение към адекватните контракции и мускулни съкращения, ето защо намалените му нива могат да доведат до потрепване в областта на устните.
Психични и поведенчески разстройства
Тиковите разстройства се характеризират с проява на тик, който е бърз, неволеви, неритмично обусловен и засягащ определени мускулни групи, включително и тези на мускулната част на устните, заради това тяхното трептене може да бъде с тикова генеза. Тиковите разстройства са идиопатични, а външни фактори като медикаменти и травми също оказват влияние върху тях.
Болести с неврологичен характер
Парализа на Бел, наричана също с наименованието парализа на лицевия нерв, е неврологично заболяване, при което се наблюдава най-често парализа на едната половина на лицето с невъзможност за контрол на засегнатите лицеви мускули. Факторите за развитие на болестта са свързани най-вече с диабет, бременност и болести на дихателната система, а симптомите, които се проявяват при идиопатичната лицева парализа са парализа на засегнатата страна (по тази причина може да има и потрепване на устните), болки около челюстта, повишено или намалено слюноотделяне и др.
Повече за парализа на Бел може да прочетете на:
Алкохолната невропатия е пряко последствие от постоянния прием на алкохол в големи количества. По своята същност се изразява в демиелинизация и последваща дегенерация на нервните клетки и влакна, която засяга както дисталните части на тялото, каквито са крайниците, така и централни участъци от него, каквото е лицето например. Ето защо могат да настъпят неволеви съкращения и да се наблюдава и потрепване на устните.
Прием на медикаменти
Потрепването на мускулите (фасцикулация) може да бъде причинено и от приема на лекарства. Този страничен ефект се проявява при медикаменти като кортикостероиди, диуретици, естрогени, бета-агонисти и други. Фасцикулацията изчезва при смяна на лекарството, което приемате, с друго, предписано от Вашия лекар.
Други причини
Кофеинът е стимулант, който осъществява своето действие към централната нервна система. Прекомерният му прием под формата на кафе, чай или хранителна добавка може да доведе до потрепване на устните, а терминът, с който се обозначава състоянието се нарича кофеинова интоксикация. Други симптоми, които може да наблюдавате, са прилив на енергия, безсъние, нервност, вълнение, както и потрепване на мускулите в цялото тяло. При намаляване количеството на приетия кофеин или спирането му, симптомите също би следвало да отшумят.
Диагностика
Потрепването на устните е видим, двигателен симптом, така че при преглед ще бъде лесно установим. Ако треперенето е постоянно и Ви създава неприятно усещане, се свържете с Вашия лекар. При снемането на анамнезата може да Ви зададат въпроси, свързани с начина Ви на живот, както и дали приемате кафе и/или алкохол.
Лечение
Причините за фасцикулация на устните са немалко, заради това и методите на лечение са множество. На първо място потрепването на устните може да бъда свързано с начина ви живот и хранителните ви навици. Стремете се да намалите или да изключите напълно кафето и алкохола от менюто си, увеличете приема на калий. Храни с богато съдържание на калий са авокадо, броколи, спанак, банани. Инжектирането на ботокс в областта на устните също може да прекрати потрепването напълно. Ако симптомът се задълбочава, потърсете Вашия лекар.
Изображения:freepik.com
Библиография
Вл.Овчаров, В.Ванков, Анатомия на човека, четиринадесето издание, Медицинско издателство АРСО;
www.healthline.com/health/lip-twitching#outlook
Коментари към Потрепване на устните