Постепенно развитие на пернициозна анемия
Постепенно начало на пернициозна анемия: представлява процес на бавно понижаване на броя червени кръвни клетки, дължащо се на неправилното усвояване на витамин В12 и нарушения в синтеза на нуклеиновите киселини. Еритроцитите при пернициозната анемия са по-малко на брой, но са с по-големи размери и с по-високо съдържание на хемоглобин от нормалните. Анемията е разпространена предимно в страните от Северна Европа - Скандинавските страни. Засяга по-често жени и се среща предимно при възрастните хора през пето, шесто, седмо десетилетие от живота. Най-често първоначалният симптом е чувство на умора. Другите симптоми могат да включват задух, бледа кожа, болки в гърдите, изтръпване на ръцете и краката, нарушено равновесие, Хънтеров глосит (зачервен език с изгладени папили), забавени рефлекси, обърканост, световъртеж, безапетитие, стоматит, фарингит, язви, рагади на устната лигавица, болезнено гълтане.
Постепенното начало на пернициозна анемия може да се дължи на:
- Болести на храносмилателната система - атрофичен гастрит, екзокринна панкреатична недостатъчност, заболявания на тънкото черво, синдром на бактериален свръхрастеж на тънките черва (синдром на сляпата чревна бримка), болест на Крон (Crohn's disease), цьолиакия.
- Болести на ендокринната система, разстройства на храненето и на обмяната на веществата - синдром на Zollinger-Ellison, нарушен плазмен транспорт на кобаламин, болест на Адисон (Addison disease), хроничен тиреоидит (болест на Хашимото), Базедова болест (Graves disease), хипопаратиреоидизъм, хипопитуитаризъм, захарен диабет.
- Инфекциозни и паразитни болести - хелминтози.
- Болести на нервната система - миастения гравис.
- Болести на пикочо-половата система - вторична аменорея.
- Болести на кожата и подкожната тъкан - витилиго.
Коментари към Постепенно развитие на пернициозна анемия