Повишен риск от поява на вродени малформации
Повишен риск от поява на вродени малформации са състояния, които се развиват по време на бременността, непосредствено преди раждането или появяващи се през време на първия месец от живота на детето. Малформациите се характеризират със структурни деформации и дефекти на развиващият се плод.
Повишен риск от поява на вродени малформации може да възникнат в резултат от генетични аномалии, нарушение в ембрионалното развитие, инфекция (вроден сифилис), хромозомни дефекти, вътрематочни проблеми, възраст на майката над 35 години, недохранване, липса на прием на витамини (фолиева киселина), тератогенни фактори (алкохол, никотин, наркотици, радиация, отравяния (пестициди, живак, олово), медикаменти-амфетамини), вродени аномалии (спина бифида, сиамски близнаци), синдром на Търнър, Фетален антиконвулсантен синдром, синдром на Даун, синдром на Якобс, синдром на Клайнфелтър, синдром на Акерман, синдром на Нунан, синдром на Марфан, синдром на котешкото мяукане и др.
Фетален антиконвулсантен синдром (Fetal anticonvulsant syndrome) може да се развие при деца, изложени на антиконвулсанти по време на бременност. Антиконвулсантите (фенобарбитал, метилфенобарбитал, клобазам, клоназепам, диазепам, мидазолам, калиев бромид, фелбамат, метазоламид) са група лекарства използвани за лекуване на епилиптични пристъпи, биполярно разстройство, невропатична болка. Антиконвулсантите може да доведат до повишен писк от поява на вродени малформации, забавяне в растежа, недоразвиване на средната част на лицето, недоразвити пръсти и други аномалии.
Коментари към Повишен риск от поява на вродени малформации