Повишен риск от атеросклероза
Повишен риск от атеросклероза представлява наличие на различни фактори, които увеличават възможността за поява и развитие на атеросклероза.
Атеросклерозата (атеросклеротична съдова болест) е хронично протичащо прогресивно заболяване, засягащо вътрешният слой на големите и средните артерии в тялото. Заболяването представлява натрупване на мастни вещества (холестерол и триглицериди) по стените на съдовете. В следствие от това натрупване на плаки, стените стават по-дебели, по-твърди, просвета им намалява и се затруднява нормалното придвижване на кръвта по тях.
Повишен риск от атеросклероза може да има при хора с наследствена предразположеност, захарен диабет, високо кръвно налягане, затлъстяване, застоял начин на живот, тютюнопушене, прием на големи количества алкохол, умствена преумора, нервно-психични напрежения, консумация на прекалено мазни храни, напреднала възраст, Базедова болест, синдром на Вегенер, хора със сърдечни заболявания, дефицит на плазминоген и др.
Дефицит на плазминоген (Plasminogen deficiency) представлява рядко вродено заболяване на кръвта, при което има недостатъчност на плазминоген (Плазмин). Плазминът е важен ензим, присъстващ в кръвта, който разгражда плазмените протеини и фибриновите съсиреци. Синтезира се от черния дроб. Недостигът на плазмин може да доведе до повишен риск от кръвни съсиреци, повишен риск за поява на атеросклероза, проблеми с очите.
Коментари към Повишен риск от атеросклероза