Повишено очно налягане
Повишено очно налягане: нарушение в производството и оттичането на флуида (течността) във вътрешността на окото. Очното налягане се измерва в милиметри живачен стълб (mmHg). Нормалните му граници са между 10-21 mmHg, за високи се считат стойностите над 21 mmHg. Когато вътреочното налягане е по-високо от нормалното се говори за очна хипертензия (хипертония). Поради непрекъснатото производство на флуид в окото и неправилното му оттичане, резултатът е по-голямо количество течност в око и повишаване на налягането.
Течността обикновено се произвежда в предната част на окото и излиза през дренажна система, разположена в ъгъла на окото. Балансът между производството на течност и оттичането й определя налягането в окото.
Очната хипертония сама по себе си не се счита за заболяване. Пациентите с повишено очно налягане обаче трябва да бъдат наблюдавани за появата на глаукома. Тя е по-сериозно заболяване на очите.
Повече за това заболяване може да откриете в здравния проблем: "Глаукома".
Повишеното очно налягане се отличава от глаукомата по това, че няма откриваеми промени в зрението, няма данни за загуба на зрителното поле и няма увреждане на зрителния нерв. Пациентите с диагноза очна хипертония имат повишен риск от развитие на глаукома.
Симптоми при повишено очно налягане
Тъй като при това състояние обикновено няма симптоми, пациентът е невъзможно да го забележи сам. Ако обаче се правят профилактични прегледи, то състоянието ще бъде открито при рутинното изследване.
По време на редовен очен преглед се измерва вътреочното налягане с помощта на устройство, наречено тонометър. Ако налягането е измерено два пъти над 21 mmHg, то се диагностицира очна хипертония.
Повишеното очно налягане може да се дължи на:
- Болести на окото и придатъците му - откритоъгълна глаукома, увеит, катаракта, диабетна ретинопатия, оклузия на централната ретинална вена.
- Травми, отравяния и някои други последици от въздействието на външни причини – травматично увреждане на очите.
- Външни причини за заболеваемост и смъртност - страничен ефект от прием на медикаменти (кортикостероиди).
- Инфекциозни и паразитни болести - херпес вирусна инфекция на очите.
- Вродени аномалии, деформации и хромозомни аберации - хидрофталм.
- Новообразувания - очен тумор.
- Други - операция на очите.
Кога трябва да потърсите лекарска помощ?
Редовните прегледи при офталмолог са важни за скрининг на повишеното очно налягане и откриването на първична откритоъгълна глаукома. По-рискови групи хора са възрастните и чернокожите:
- за хора без симптоми на възраст 40 години и по-млади, скринингите трябва да се извършват поне на всеки три до пет години;
- при хора с множество рискови фактори за глаукома, мониторингът трябва да се извършва още по-често.
Каква е прогнозата при повишено очно налягане?
Прогнозата при хора с очна хипертония е добра.
При спазване на назначеното лечение, ако е посочено такова, повечето хора не развиват първична откритоъгълна глаукома и запазват добро зрение през целия си живот.
При лош контрол на повишеното вътреочно налягане могат да се появят увреждания на зрителния нерв, които биха могли да доведат до глаукома.
Какви са усложненията при повишено вътреочно налягане?
Единственото важно усложнение на повишеното очно налягане е прогресията до първична откритоъгълна глаукома. Тази прогресия по дефиниция е промяна в структурата или функцията на зрителния нерв. Лечението на очната хипертония в идеалния случай трябва да се извърши преди преминаването й към глаукома.
Лечение
Препоръчва се често наблюдение от специалист – офталмолог. Медикаментите, които най-често се използват за понижаване на вътреочното налягане са капки за очи.
Възможно ли е да се предотврати повишаването на вътреочното налягане?
Повишаването на очното налягане не може да бъде предотвратено, но чрез редовни очни прегледи при офталмолог често може да се предотврати прогресията му до глаукома.
Заболявания при симптом Повишено очно налягане
Библиография
https://www.webmd.com/eye-health/occular-hypertension#1
https://www.emedicinehealth.com/ocular_hypertension/article_em.htm
Коментари към Повишено очно налягане