Патологично разширен пикочен мехур
› Какви са симптомите на увеличен пикочен мехур?
› Възможни причини за патологично разширен пикочен мехур
› Диагноза
› Лечение
Въведение
Пикочният мехур е кух мускулен орган, разположен ретроперитонеално в таза. Пикочният мехур служи за съхранение на урина. Капацитетът на пикочния мехур е средно 500-700 милилитра и е подложен на големи индивидуални вариации. Размерът на пикочния мехур се променя в зависимост от разтягането му от съдържимото в него. При липса на заболяване пикочният мехур може безопасно да задържи 300 милилитра урина за 2-5 часа. Обикновено съдържанието на пикочния мехур е стерилно.
Потокът на урината, докато се освобождава от пикочния мехур, се регулира от кръговите сфинктерни мускули. Стената на пикочния мехур също има мускулен слой (детрузор), който при свиване предизвиква уриниране. Уринирането е доброволен (съзнателно контролиран) рефлексен акт, задействан от рецептори за напрежение в стената на пикочния мехур, които изпращат сигнал до мозъка, че пикочният мехур е пълен. Това създава усещане за желание за уриниране. Когато пикочният мехур започне да се изпразва, сфинктерът на пикочния мехур се отпуска и мускулът на детрузора се свива, създавайки поток от урина. В уринирането участват и набраздените мускули на перинеума, корема и урогениталната диафрагма.
Патологично разширен пикочен мехур означава анормално силно разширяване на обема на пикочния мехур, което води до слабост на стените му, непълно отделяне на урината и последващи възпалителни и дегенеративни заболявания на лигавицата на мехура и съседните отдели на отделителната система.
Патологично разширен пикочен мехур може да се установи при пикочо-каменна болест, тумори на пикочния мехур, синдром нефрогенен безвкусен диабет, доброкачествена простатна хиперплазия и други.
Какви са симптомите на патологично разширен пикочен мехур?
Симптомите на патологично разширен пикочен мехур понякога могат да бъдат объркани с тези на други заболявания. Увеличеният пикочен мехур се проявява със симптоми, които могат да бъдат подобни на други състояния, например:
- затруднено уриниране
- постоянно чувство, че пикочният ви мехур е пълен
- бавна струя урина
- болки в корема
- незадържане на урина
- събуждане през нощта за уриниране
Други симптоми могат да присъстват в зависимост от причината за увеличения пикочен мехур. Те могат да включват болка в таза и наличие на кръв в урината.
Възможни причини за патологично разширен пикочен мехур
Много заболявания и състояния могат да причинят патологично разширен пикочен мехур. Някои от тях са:
Обструкция на пикочните пътища
Обструкцията на пикочните пътища е запушване, което възпрепятства потока на урината през нейния нормален път (пикочните пътища), включително бъбреците, уретерите, пикочния мехур и уретрата. Блокирането може да бъде пълно или частично. Блокирането може да доведе до увреждане на бъбреците, камъни в бъбреците и инфекция.
Бъбречно-каменна болест
Уролитиазата е заболяване, което възниква в резултат на образуване на камъни (конкременти) в органите на отделителната система. Най-честата форма на уролитиаза е бъбречно-каменната болест (нефролитиаза), която се проявява с отлагане на камъни в бъбреците. Оттам те могат да навлязат в уретерите и да останат там или да преминат по-нататък към пикочния мехур и да излязат от уретрата. Движението на камък от бъбреците към уретрата може да доведе до усещане за болка, развитие на бъбречна колика. В някои случаи първоначално образуването на конкременти може да се появи в пикочния мехур (цистолитиаза), което води до неговото дразнене, разширение и последващо възпаление (цистит).
Повече по темата може да намерите в:
Задръжка на урина
Задържането на урина е невъзможност за пълно изпразване на пикочния мехур. Началото може да бъде внезапно или постепенно. При внезапна поява симптомите включват невъзможност за уриниране и болка в долната част на корема. При постепенно начало симптомите могат да включват загуба на контрол върху пикочния мехур, лека болка в долната част на корема и слаба струя урина. Това не позволява на пикочния мехур да се върне към обичайния си размер и това води до разширяване на пикочния мехур. При пациенти с дългосрочни проблеми са изложени на риск от инфекции на пикочните пътища.
Някои новородени се раждат с уголемен пикочен мехур, въпреки че може да проявят симптоми едва по-късно в живота. Ако детето има увеличен пикочен мехур, но няма никакви отрицателни последици, просто трябва да се проследява с времето.
Повече по темата може да намерите в:
Хронична инфекция
Хроничната инфекция на пикочните пътища е повтаряща се или продължителна бактериална инфекция на пикочния мехур или уретрата. Въпреки че инфекциите на пикочните пътища са чести, някои жени страдат от повтарящи се или рецидивиращи инфекции (известни също като рецидивираща инфекция на пикочния мехур или цистит).
Симптомите могат да включват:
- често уриниране или усещане за нужда от уриниране
- болка при уриниране
- дискомфорт в пикочния мехур
- мътна урина
- затруднено изпразване на пикочния мехур (уриниране), което може да доведе до разширяването му
- повишена инконтиненция
- рядко, кръв в урината
Нараняване или травма
Нараняванията или травмите на пикочния мехур могат да доведат до структурни промени, което води до уголемяване на пикочния мехур. Най-честите симптоми на нараняване на пикочния мехур са видима кръв в урината, затруднено уриниране и болка и раздуване (подуване) в таза и долната част на корема или по време на уриниране.
Неврологични състояния
Mикочният мехур се инервира както сензорно, така и двигателно от симпатиковата и парасимпатиковата нервна система. Усещането от пикочния мехур, свързано с раздуване или дразнене (като от инфекция или камък), се предава основно чрез парасимпатиковата нервна система.
Медицински състояния и лекарства (като опиоиди) могат да повлияят на инервиращите нервни окончания, което може да попречи изпразването на пикочния мехур, въпреки че е пълен. Някои състояния, които могат да причинят това, включват множествена склероза (МС), болест на Паркинсон, болест на Алцхаймер и инсулт.
Диагноза
Диагнозата на патологично разширен пикочен мехур започва с информиране на лекаря за оплакванията и медицинската история на пациента. Един от ключовите елементи на диагностиката е анализът на броя на уриниранията през деня и през нощта.
Назначават се и лабораторни изследвания, които включват следните изследвания за определяне на причините за патологичното състояние:
- бактериологични изследвания за откриване на наличието на инфекция в пикочно-половата система
- цистоскопия и уретроскопия
- ултразвуково изследване на бъбреци и пикочен мехур
Чрез тези процедури по време на амбулаторен преглед лекарят идентифицира различни патологии на пикочно-половата система, които възникват заедно със симптомите, характеризиращи патологично разширен пикочен мехур.
Също така е необходимо да се информира лекуващия лекар за лекарствата, които приема пациента, тъй като някои от тях могат да влошат симптомите.
Лечение
Лечението при патологично разширен пикочен мехур има за цел да премахне основната причина за увеличения пикочен мехур. Това предотвратява допълнително разтягане на пикочния мехур.
Бързата диагноза е важна, тъй като няма начин да се възстановят мускулите на пикочния мехур, след като са пренапрегнати. Лечението на причината ще предотврати по-нататъшно увреждане на пикочния мехур.
Целта на лечението е да се премахне основната причина за разширен пикочен мехур. Бързата диагноза е от решаващо значение, тъй като мускулите на пикочния мехур не могат да бъдат възстановени след прекомерното им разтягане.
Лекарства. Лекуващият лекар може да назначи медикаменти за справяне с основните причини като инфекции, възпаления или неврогенни състояния, допринасящи за увеличения пикочен мехур.
Катетеризация. Може да е необходима периодична или постоянна катетеризация за облекчаване на задържането на урина и намаляване на разширяването на пикочния мехур.
Хирургична интервенция. Редукционната цистопластика е хирургична процедура, използвана за лечение на разширен пикочен мехур. Целта на процедурата е хирургично да промени анатомията на пикочния мехур, за да намали капацитета на пикочния мехур до нормален диапазон. Хирургията за отстраняване на обструкцията обикновено е възможна, ако тя е източникът на разширения пикочен мехур.
Диализа. Увеличеният пикочен мехур може да изисква диализа или бъбречна трансплантация, ако причинява сериозно бъбречно заболяване.
Заглавно изображение: CCO Public domain
Заболявания при симптом Патологично разширен пикочен мехур
Библиография
https://www.narayanahealth.org/blog/enlarged-bladder-causes-symptoms-and-treatment-options
https://www.healthline.com/health/enlarged-bladder#treatment
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/distended-bladder
https://en.wikipedia.org/wiki/Bladder#Nerve_supply
https://docus.ai/knowledge-base/enlarged-bladder
Коментари към Патологично разширен пикочен мехур