Оток на глътката при отравяне
Отокът на глътката при отравяне представлява силно подуване на фарингеалната лигавица, предизвикано от действието върху организма на определено токсично вещество.
Отокът на глътката при отравяне може да се дължи на действието на оцетен анхидрид, титанови съединения, акрилна киселина, азотна киселина, хлорни съединения и други.
Титанът е преходен метал, който е широко разпространен в околната среда и в почти всички растения (най-много в хвощове и коприва). Той намира приложение в състава на различни сплави, като оцветител в различни бои, хартия, пасти за зъби, пластмаси, строителни материали, също така при изработката на самолети, плавателни съдове, космически кораби, снаряди, индустриално оборудване, в химическата промишленост, за изработка на бижута, на резервоари за загробване на ядрени отпадъци, в медицината за различни протези, хирургични инструменти и други. По принцип титанът е слабо токсичен, но по-високите концентрации и дози от него имат силно дразнещ ефект и могат да предизвикат отравяния и алергични реакции. Симптомите могат да включват кашлица, задух, сълзотечение, зачервяване на очите, язви на конюнктивата и роговицата, дерматити, коремна болка, стоматити, повръщане, язви на храносмилателния тракт и оток на глътката, който може да е и животозастрашаващ. Хроничния прием на субтоксични дози има карциногенен ефект.
Коментари към Оток на глътката при отравяне