Ниски нива на фоликулостимулиращия хормон
Ниски нива на фоликулостимулиращия хормон представлява състояние, при което се установява намаляне нивото на фоликулостимулиращия хормон в кръвта под нормата за възрастта.
Фоликулостимулиращият хормон (ФСХ, FSH) отговаря за производството на яйцеклетки и нормалното протичане на менструалния цикъл при жените, а при мъжете за производството на сперма.
Ниски нива на фоликулостимулиращия хормон може да се дължи на силен стрес, гладуване или тегло много под нормата за възрастта, мозъчен тумор, хипоталамична аменорея, увреждане на хипоталамуса, увреждане на хипофизата, автоимунни заболявания, инфекции, синдром на Шийхан (Sheehan), синдром хипопитуитаризъм - постаксиална полидактилия, изолиран дефицит на фоликулостимулиращ хормон, хромозомни аномалии, генетични заболявания, черепно мозъчни травми, излагане на радиация, комбиниран хипофизен дефицит, вродена хипоплазия или агенезия на хипофизата и др.
Изолиран дефицит на фоликулостимулиращ хормон (Follicle-stimulating hormone deficiency, isolated) е рядко генетично заболяване, което се характеризира с дефицит на фоликулостимулиращ хормон. За възникването на състоянието от значение са състоянието на ендокринната система, генетичните заболявания, състоянието на женската репродуктивна система и др. Симптомите могат да бъдат намалено количество на ФСХ в кръвта, безплодие, аменорея, намалена или липса на производство на полови хормони от страна на половите жлези, липса на пубертет, сексуален инфантилизъм, намалена сперматогенеза.
Коментари към Ниски нива на фоликулостимулиращия хормон