Неракови тумори
Неракови тумори представляват доброкачествени тумори. Тези тумори не се разпространяват в други тъкани, имат по-бавна скорост на растеж и клетките му са по-диференцирани.
Причини за нераакови тумори са синдром на Коуден (cCowden), синдром на Банаян-Райли-Рубалкаба (Bannayan-Ruvalcaba-Riley), синдром на Протеус (Proteus), фамилна аденоматозна полипоза, туберозен склерозен комплекс, Von Hippel-Lindau (Фон Хипекл-Линдау) заболяване, хемангиоми, акустична неврома, синдром на Карни (Carney), неврофиброматоза, сифилис и др.
Сифилис е венерическо заболяване. Има три фази на протичане: първична, вторична и третична. При първия стадий се появява кожна лезия или твърд шанкър, който се разполага на гениталиите, рядко ръцете, устата, ректума или ануса. Наблюдават се уголемени слабинни лимфни възли. Вторичния сифилис се появява 3-6 седмици след изчезването на твърдия шанкър с обрив по цялото тяло, но най-вече на дланите и стъпалата на крайниците. Също така се наблюдава треска, умора, загуба на апетит, главоболия, болки в мускулите и ставите, косопад, подути лимфни възли. Този стадий е силно заразен. Преди третия стадий може да има латентен стадий, при който няма симптоми, но се доказва серологично. Третия стадий се явява години по-късно и клинически може да бъде гумозен(неракови образувания), невросифилис и сърдечно-съдов сифилис. Терминът невросифилис се отнася за инфекция на ЦНС. В по-ранна фаза невросифилиса се манифестира като сифилистичен менингит, а по-късния с менинговаскуларен сифилис, табиес дорзалис, обща парализа, като се наблюдават апатия, гърчове, деменция, ненормална походка схващане на врата, шизоподобна психоза, поведенчески разстройства и др. Сърдечно-съдовия сифилис се появява 10-30 години след заразяването със сифилистичен аортит и др.
Коментари към Неракови тумори