Некалцирали епифизи през първата година
Некалцирали епифизи през първата година е състояние, което се характеризира с нарушения във вкостяването на хрущялната тъкан, намираща се в краищата на дългите кости в костна тъкан, през първата година от живота на бебето.
Епифизите представляват хрущялни плочки, разположени във всеки край на дългите кости. Епифизарните плочки се намират при деца и юноши, а при възрастните се заменя с епифизна линия. Ролята на епифизите през детската възраст е да осигуряват растежа на костите на дължина.
Некалцирали епифизи през първата година може да се дължи на нарушения в ембрионалното развитие, генетични и хромозомни аномалии, вродени малформации, недостиг на витамин Д и калций, множествена епифизарна дисплазия, тератогенни ефекти през бременността (прием на алкохол, никотин наркотици, радиация, интоксикации), синдром Akaba-Hayasaka, псевдохондроплазия, синдром на Диггве-Мелхиор-Клаусен (Dyggve-Melchior-Clausen), синдром на Джоун (Jeune syndrome), спондилоепифизеална дисплазия, периостити, остеомиелити, травми, ахондроплазия и др.
Фетален варфарин синдром (Fetal warfarin syndrome) е заболяване, което се дължи на излагането на плода на варфарин (антикоагулант). Използването на варфарин по време на бременността може да причини аномалии по лицето, ниско тегло при раждане, раждане на малко бебе, спонтанен аборт, намален мускулен тонус, къси пръсти, хипоплазия на ноктите, припадъци, глухота, изоставане в умственото развитие, припадъци, некалцирани епифизи през първата година и др.
Коментари към Некалцирали епифизи през първата година