Неизхвърляне на мекониума в рамките на дни след раждането
Неизхвърлянето на мекониума в рамките на дни след раждането представлява невъзможност за нормално изчистване на организма на новороденото, от насъбралото се чревно съдържание по време на вътреутробното му развитие. Мекониумът представлява жълто-зелени изпражнения, които се изхвърлят от чревния тракт на бебето за период от 2-3 дни след неговото раждане.
Неизхвърлянето на мекониума в рамките на дни след раждането се наблюдава при синдрома на Джирейзък-Зуелзер-Уилсън (Jirasek-Zuelzer-Wilson syndrome), болест на Хирспрунг (Hirschprung's disease), липса на анус, анална стеноза и анална атрезия, аноректални аномалии, синдром на мекониумната тапа, мекониумен илеус, синдром на малкото ляво дебело черво.
Синдромът на Джирейзък-Зуелзер-Уилсън представлява специална форма на вродена аганглионоза. При страдащите се наблюдава вродена липса на нервни клетки в стената на цялото дебело черво, а понякога и в части от илеума. Заболяването се характеризира със смущения в предвижването на чревните маси в дебелото черво, в резултат на което то се разширява (мегаколон), признаци на разширен стомах още в ранно детство и проблеми с движението на червата, късно изхвърляне на мекониума след раждането.
Коментари към Неизхвърляне на мекониума в рамките на дни след раждането