Незаразна фаза на сифилиса
Незаразна фаза на сифилиса е латентната фаза. Която може да бъде ранна латентна фаза и късна латентна фази и се наблюдава след втората фаза и може да продължи години без да се развие последната фаза на сифилиса.
Сифилиса е бактериално заболяване предизвикано от Treponema Pallidum и се предава при сексуален контакт (вагинален, орален или анален секс) със заразен човек, друг начин на инфекция е кръвния начин, бременните жени предават на своя плод, по време на самата бременност или раждане.
Сифилиса протича по следния начин: Първичен сифилис, започва с най-малка, кръгла, твърда язва, наречена твърд шанкър, който се наблюдава след приключване на инкубационния период. Тази кожна лезия се образува на мястото, където бактерията навлиза в тялото — гениталии, перинеум, анус, ректум, език, устни и по-рядко по други части на тялото. Лимфните възли са увеличени. След изчезването на твърдия шанкър, около 4 месеца след заразяването се наблюдава вторичен сифилис, манифестиращ се с кожен обрив, който е морфологично разнообразен с локализация по тялото и крайниците, най-често по ходилата и дланите. При този стадий има силно увеличени лимфни възли. Други признаци на стадия да общо неразположение (температура, болки в мускули и стави, косопад на места под форма на петна). При засягане на вътрешни органи — хепатит, увеличени чернодробни ензими, очен неврит, увеити. След вторичния сифилис е появява латентен сифилис, подразделен на две фази ранен латентен сифилис и късен латентен сифилис. Късния латентен сифилис не е заразен, но се установява серологично, без да има клинична изява. Третичния сифилис запоява след години при не лечение на първичния и вторичния сифилис, при който се засягат всички органи, но-най характерно е образуване по кожата на неракови тумори, наречени гуми, невросифилис и сърдечно-съдов сифилис и др.
Коментари към Незаразна фаза на сифилиса