Недостатъчна черепна калцификация
Недостатъчна черепна калцификация е състояние, при което в черепните кости не са отложени достатъчно калциеви соли и в резултат те не са достатъчно твърди.
Недостатъчна черепна калцификация може да се установи при различни вродени аномалии: генетични заболявания, хромозомни мутации, енцефалопатия, инфекции по време на бременността, синдром на късна черепна мембранозна осификация, остеогенезис имперфекта, недостиг на витамини и минерали по време на вътреутробното развитие, метаболитни разстройства, алкохолно-фетален синдром, ендокринни смущения, Х-свързано умствено изоставане, употреба на тератогени - никотин, наркотици, медикаменти, сред които Хидроксихлороквин и Еналаприл (Вазотек).
Хидроксихлороквин (Hydroxychloroquine) и Еналаприл/Вазотек (Enalapril/Vasotec) са лекарствени препарати с тератогенно влияние. Първия препарат се използва за лечение на малария, а втория е АСЕ-инхибитор и се предписва за контрол на кръвното налягане. При употреба по време на бременност, може да доведат до следните аномалии: недостатъчна черепна калцификация, липса на пръсти, липса на кости в пръстите, скъсени крайници, аномалии на сърцето, кранио-фациални аномалии, изкривяване на пръстите, стомашно-чревни дефекти, аномалии на ЦНС, увреждане на белите дробове, широко отворени шевове на черепа, хидроцефалия, генитоуринарна малформация, бъбречни дефекти, недостатъчно развитие на черепа, набръчкани (смачкани) уши, забавен растеж на плода, намалена околоплодна течност и други.
Коментари към Недостатъчна черепна калцификация