Недостатъчна жлъчна секреция
Недостатъчна жлъчна секреция: намалено количество жлъчен сок в стомашно-чревния тракт в резултат на намалено образуване в черния дроб или блокиране на жлъчния поток в черния дроб (интрахепатална холестаза) или в жлъчните пътища (екстрахепатална холестаза). Жлъчният сок е от съществено значение за обмяната на хранителните мазнини, попаднали в организма, както и за усвояването на мастноразтворимите витамини А, Д, Е и К.
Жлъчният сок се произвежда от специфични чернодробни клетки от холестерола. Навлизайки в стомашно-чревния канал, той алкализира храната, което подпомага асимилацията й в тънките черва. Освен това емулгира мазнините, като така повишава абсорбцията им. Жлъчният сок съдържа и конюгирани токсини, отделени при детоксикацията на черния дроб.
Недостатъчна жлъчна секреция може да доведе до невъзможност да се усвояват правилно мазнините, нарушен синтез на хормони (тъй като всички хормони включват в състава си липиди), повишена киселинност в стомаха, затруднено храносмилане, стягане и подуване на корема, натрупване на токсини в черния дроб, образуване на жлъчни камъни и други.
Недостатъчна жлъчна секреция може да се дължи на понижени нива на холестерол, генетични увреждания, заболяване на черния дроб, Aagenaes синдром и други.
Aagenaes синдром е или холестаза-лимедмеа синдром е форма на идиопатична наследствена чернодробна холестаза, свързана с лимфедема на долните крайници. Характеризира се с вродена хипоплазия на лимфните съдове, което причинява лимфедема в краката и неонатална холестаза. При някои от случаите на Aagenaes синдром са установени мутации в гена LSC1 на хромозома 15р. Състоянието се унаследява по автозомно-доминантен модел и се среща по-често при хора с норвежки произход.
Коментари към Недостатъчна жлъчна секреция